SİVAS HABERLERİ

Sivas'tan UNESCO'ya 'yaratıcı şehir' başvurusu

DHA
28.03.2017 - 13:34Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)-ORTA Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Sivas Belediyesi ortak bir çalışmaya imza atarak kentin tanıtımı ve dünya kültür mirası içinde yer alması amacıyla UNESCO'nun 'Yaratıcı Şehir Ağı'na başvuru yapacak.

2004 yılında başlatılan yaratıcı şehir ağı çeşitli bölgelerden şehirler tarihi ve kültürel geçmişleri ve çeşitli kültür aktörlerini bir arada bulunduran dinamik yapılarıyla yaratıcılığın yeni boyutlarını üretmeyi hedefliyor. Program yerelde yürütülen kültürel endüstrilerin yaratıcı, ekonomik, sosyal potansiyelini geliştirmeyi ve bu sebeple UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekliyor. Yaratıcı şehirler ağında 54 ülkeden 116 üye bulunurken Türkiye'den sadece gastronomi dalında Gaziantep yer alıyor. Sivas ORAN koordinatörü Sinan Dündar, uzman Yunus Emre Şeker ile Sivas Belediyesi AB Koordinasyon Merkezi’nden Sorumlu Ahmet Turan Bozpolat Belediye Başkanı Sami Aydın'ı makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi. Uzman Yunus Emre Şeker, "Sivas tarihsel olarak kültürel değerlerin varlığı ile ön plana çıkmış bir şehir. Bu nokta da Sivas hem birikmiş halk kültürü hem de enstrüman yapım ve yaygın icar teknikleri ile Türkiye'de akla halk müziği değince ilk gelen şehirdir. Sivas’ın bu ağa dahil olması müzik alanında sahip olduğu özgün değeri uluslararası platforma taşıması ve turizm potansiyelini artırması adına önemli" dedi.

Başkan Aydın da projenin önemine değinerek, "Bu ağa sadece başvurmuş olmak için başvuru yapılmamalı, güzel bir plan dahilinde hazırlanan bir sunumla başvuru yapmalıyız. Bunun için yeterli süre var. Biz Sivas Belediyesi olarak yapmamız gereken ne varsa her şeyi yapmaya hazırız" ifadesini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas'tan UNESCO'ya 'yaratıcı şehir' başvurusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 13 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas'tan UNESCO'ya 'yaratıcı şehir' başvurusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı