Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sivas'ta kayak yarışları düzenlendi

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca kayak yarışları düzenlendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yoğunyokuş Kayak Tesislerinde düzenlenen CÜ Rektörlük Kupası Alp Disiplini Kayak Yarışlarına, 9 ayrı kategoride toplam 21 sporcu katıldı. Yarışların startını CÜ Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil verdi.

Yarışlar sonunda, minik erkeklerde Muhammet Akalın, minik kızlarda Neslihan Akalın, yıldız erkeklerde Ege Büyükdere, genç kızlarda Sema Bulmuş, genç erkeklerde Fehmi Çetin, üniversiteli erkeklerde İbrahim Solak, üniversiteli kızlarda Nihan Erdiler, büyük bayanlarda Nihan Erdiler, büyük erkeklerde Serkan Arık birinci oldu.
Yarışlarda dereceye girenlere madalyaları ve ödülleri, Rektör Dökmetaş, Belediye Başkan Yardımcısı Çınargil ve diğer yetkililerce verildi. Dökmetaş, Erzurum'da düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda Sivas'ı temsil eden üniversitelerinin öğrencisi Nihan Erdiler'e plaket takdim etti.

Dökmetaş, yarışlara katılan sporcuları tebrik ederek, başarılar diledi. Üniversitelerince düzenlenen kayak yarışlarının güzel geçtiğini ifade eden Dökmetaş, “Sivas'ın çok fazla değeri var ama biz bunları kullanamıyoruz. Gelecek yıl Allah kısmet ederse çok daha fazla katılımlı kayak yarışları olacak” dedi.

Çınargil ise Sivas'ın tarihi eserleri, turistik özellikleri, termal kaynakları ve kaplıcaları ile bir cazibe şehri olduğunu söyledi. Yoğunyokuş'ta güzel bir pist olduğunu anlatan Çınargil, kış mevsimini kayak yaparak değerlendirmenin mümkün olduğunu kaydetti. Tesisleşmenin önemine dikkati çeken Çınargil, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kış sporları merkezi ilan edilen Yıldız Dağı'nın faaliyete geçmesinin kayak sporu açısından önemini vurguladı.

Yıldız Dağı'nın Sıcak Çermik Kaplıcaları ve kentin tarihi-turistik değerleriyle bir arada değerlendirilebileceğini anlatan Çınargil, “Bir turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyoruz. Ben bunu Sivas açısından çok olumlu bir gidişin önemli bir başlangıcı olarak kabul ediyorum” dedi.

Çınargil, CÜ Rektörlüğünün düzenlediği bu kayak yarışlarının hem sportif açıdan, hem de kaynaşma açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz