SİVAS HABERLERİ

Sivas'ta Kale Projesi çalıştayı

DHA
12.08.2017 - 14:34Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta belediyenin hayata geçirmeyi planladığı 'Kale Projesi' ile ilgili çalıştay düzenlendi. 
Paşabahçe'de 'Kale Projesi Yatırım ve İşletme' konulu değerlendirme çalıştaya Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ve Belediye Başkanı Sami Aydın’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile il dışından davetliler katıldı. Çalıştayda konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, Kale projesinin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Aydın, "Sivas Kale Projesi ile ilgili uzun zamandan beri birtakım çalışmalar yapılıyor. Özellikle mülkiyet sorunlarının da bertaraf edilmesi çok sembolik bir kısmı hariç projeye hız verdik. Bugüne kadar bu proje ile ilgili kamulaştırma bedeli olarak yaklaşık 45 milyonluk bir harcama yapıldı. Belki görüntü olarak ortada bir şey yok gibi gözüküyor ama bu olmadan da diğerlerine geçme şansımız olmuyor" dedi.
Kale projesinin mazisinin çok eskilere dayandığını aktaran Başkan Aydın, "Şu an elimizde olan kısmıyla Kaleye, Kale demek biraz zor. Adeta tinercilerin yuvası, mezbelelik bir alan konumunda. Bize yakışan burayı olması gerektiği noktaya taşıyabilmek. Bunun için bu çalışmaları yürütüyoruz. Tekrar proje üzerinde bir revizyona gittik. Bu, Turgut Cansever Hocamız tarafından başlatılan çalışmaydı. O dönemde bu çalışma tamamen kişilerin meskeni olacak şekilde. Yani bir ticari, bir turizme yönelik değil de eski Sivas mahallesini ortaya çıkarmak ve mülkiyet sahipleri veya başkalarının burayı mesken olarak kullanmaları öngörülüyordu. Bu tür projelerin sürdürülebilir olması son derece önemli. Eğer burası özel mülkiyetle kalmış olsaydı belki ilk yapıldığı zaman bir cazibesi olabilirdi. Ama zaman içerisinde bakım onarım konusunda sıkıntılar olabilirdi. Diğer taraftan günümüzün de ihtiyaçları değişiyor. Dolayısıyla burada belki eski anlayışla inşa edeceğimiz meskenler günümüzün ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremeyebilecektir. O endişe bizde oluştu. Aracınızı aşağıya indireceksiniz, yukarılara çıkıp evinizde oturacaksınız. Çok daracık sokaklar, karşılıklı evler. Biz bunun yerine bu alanın günlük mesken olarak yaşam alanı şeklinde değil de daha çok turizme yönelik kullanılmasının daha sürdürülebilir olacağı öngörüsünü savunduk. Bu anlamda proje ile ilgili yüzde 16 bir yoğunluk var. Eskiden bu yoğunluk yüzde 35’leri buluyordu. Biz projede ciddi bir yoğunluk azaltmasına gittik. Eğer biz burayı belediye olarak kamulaştırmamış olsaydık bunu yapamazdık. O zamanda çok iç içe bir mahalle ortaya çıkacaktı. Yani eskiyi tamam yaşatalım ama günümüzün de ihtiyaçlarına göre bir proje ortaya çıkaralım dedik" şeklinde konuştu.
Sivas'ın eski bir mahallesini ortaya çıkarmak istediklerini kaydeden Başkan Aydın, "Sivas’ın unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kültürünü, sanatını burada yaşatmak yine Sivas'ın lezzetlerini burada ortaya koyabilmek, birçok eskiye dayalı ama gelecek nesillere aktarılması gereken varlıklarımızı, zenginliklerimizi bu projeyle ortaya koymak istiyoruz" dedi.
Sivas Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ise, "Proje kültürümüzü ortaya çıkaracak, kültür turizmine katkısı olacak ve ticaret olacak" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sivas'ta Kale Projesi çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:52
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı