Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sivas'ta Antep fıstığı üretilecek

  A.A.
  25 Ekim 2008 - 17:50Son Güncelleme : 25 Ekim 2008 - 17:50

  Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Suşehri'nde başlatılan antep fıstığı üretim çalışmalarının önemine değinerek, “Bölgede oluşturulan kapama bahçelerinden elde edilecek ürünlerin verimli olması halinde Kelkit Vadisi'ndeki köylerin kaderi değişecek” dedi.

  Suşehri'nde incelemelerde bulunan Vali Dalmaz, ilçeye bağlı Günlüce köyünde antep fıstığı fidan dikim törenine katıldı. Köy girişinde davul zurnayla karşılanan Dalmaz, burada geçen yıl başlatılan ancak fazla bir mesafe alınamayan menengiç ağaçlarına antep fıstığı aşılama projesini bu sene daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

  Üreticinin yüzünde gördüğü memnuniyetin bu işin burada tuttuğunu, başarıya doğru gideceğini gösterdiğini kaydeden Dalmaz, antep fıstığı üretim çalışmaları kapsamında bölgede oluşturulan kapama bahçelerinden elde edilecek ürünlerin verimli olması halinde Kelkit Vadisi'ndeki bu köylerin kaderinin değişeceğini söyledi.

  Daha önceden tarlaların kenarındaki menengiç ağaçlarına yapılan aşılamayla bu işi yürüttüklerini, şimdi antep fıstığı fidanının dikimini yaptıklarını ifade eden Dalmaz, Günlüce köyünde oluşturulan 2 kapama bahçesinde yapacakları fidan dikiminden sonra bu işin tutması halinde çalışmayı yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

  Bu yıl içerisinde yaklaşık 2-3 ton arasında antep fıstığı rekoltesi elde edildiğini kaydeden Dalmaz, fidan temininde üreticinin her zaman yanında olacaklarını belirterek, “Bundan sonra bahçelerde oluşturacağımız fidanlardan daha iyi verim alınacağından dolayı, daha güzel bir gelişme olabileceğini düşünüyorum” dedi.

  Bölgede antep fıstığı üretimi için gerekli ödeneği ayıracaklarını dile getiren Dalmaz, köylerin canlanmasının önemine değinerek, göçü tersine çevirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

  Suşehri Kaymakamı Yusuf Özdemir ise bölgede yaklaşık 48 bin menengiç ağacı olduğunu belirterek, aşılama ve antep fıstığı fidan dikimi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

  Daha sonra menengiç ağaçlarının olduğu bölgeye geçen Vali Dalmaz ve beraberindekiler, kapama sistemi ile oluşturulan bahçelere antep fıstığı fidanı dikti. Dalmaz, aşılama yapılan menengiç ağaçlarını da inceledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı