SİVAS HABERLERİ

Sivas’taki Sıbyan Mektebi Turizme Kazandırılıyor

IHA
29 Temmuz 2015 - 13:56Son Güncelleme : 29 Temmuz 2015 - 13:57

SİVAS'IN İMRANLI İLÇESİ KARACAÖREN KÖYÜ'NDE BULUNAN SON DÖNEM OSMANLI YAPILARINDAN SIBYAN MEKTEBİ ONARIMA ALINDI.

IHA

Sivas’ın İmranlı İlçesi Karacören Köyü’nde bulunan son dönem Osmanlı yapılarından Sıbyan Mektebi onarıma alındı.
Karacaören Köyü Sıbyan Mektebi restorasyonu projelendirme işi için 19 bin TL ödenek ayrılmasının ardından hazırlanan projeler Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanarak restorasyona başlandı. Bu yıl tamamlanması planlanan restorasyonun ardından yapının köy odası olarak hizmet vermesi planlanıyor.
Moloz taş kullanılarak dolgu tekniği ile yapılan köşe, kapı ve pencere kemerlerinde kesme taş işçiliği göze çarpan mektep, Osmanlılar döneminde çocukların eğitim aldığı ilk tahsil müessesi olarak kullanılmış. Sıbyan Mektebinde dini bilgilerin yanı sıra okuma yazma öğretmek amaçlanmış ve o dönem hemen her yerde mahalle mektebi adıyla hizmet vermiş. Binaların çoğu taşla yapıldığı için Taş Mektep ismiyle de anılan Sıbyan Mektepleri’nde namaz sureleri, dualar, Kura’n-ı Kerim okuma ve tecvit bilgisi, ilmihal öğretimi, namazın kılınışı gibi eğitimlerin yanı sıra musiki, ilahi eğitimi verilerek, çocukların medrese öncesi ilk eğitiminin alınması sağlanmıştı.
Geçmişin zengin kültür birikimini günümüze kadar taşıyan eski yapıları kente kazandırmakta ısrarlı olduklarını vurgulayan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, "Bu yapılar günümüzün şekilsiz, biçimsiz betonlarından çok farklıdır. Zamana meydan okur gibi günümüze dek ayakta kalmayı başarmış mimari üslubu ile de herkeste hayranlık uyandırmıştır.”dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas’taki Sıbyan Mektebi Turizme Kazandırılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas’taki Sıbyan Mektebi Turizme Kazandırılıyor haberi güncellenecektir.

  SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:53
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   21:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı