Gündem Haberleri

  Sivas olaylarında ‘Andıç’ iddiası

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP, tartışma yaratacak yeni bir iddiayı, soru önergesi ile TBMM'ye taşıdı. FP milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye'de yaşanan bazı toplumsal olayların ve bazı faili meçhul cinayetlerin ‘Andıç’’larla yönlendirildiğine ilişkin izlenimler bulunduğunu öne sürdü. Şener, Başbakan Bülent Ecevit'e, ‘‘Sıvas olaylarında da bir Andıç mevcut mudur?’’ diye sordu.

  Şener, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak tarafından ortaya çıkartılan Genelkurmay Başkanlığı'na ait ‘Andıç’ başlıklı ‘‘Güçlü Eylem Planı'nda’’, bazı partilere, gazetecilere, kişi ve kuruluşlara, Şemdin Sakık'ın da ifadelerinden yararlanarak eylem planı uygulanacağının belirtildiğini anımsattı. PKK'lı Şemdin Sakık'ın Türkiye'ye getirildiği dönemlerde Madımak Oteli'nin yakıldığını, Türkiye'de bir Alevi-Sünni, Laik-antilaik tartışmasının ortaya çıkarılmak istendiğini öne süren Şener, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  Sivas olaylarında da bir Andıç mevcut mudur?

  Türkiye'de bu olayların tezgahlanmasında, aynen İtalya'da olduğu gibi Mason Locası benzeri bir yapılanmanın, bir çeteleşmenin olduğu söylenmektedir. Bu locayı, bu çeteyi ortaya çıkartmayı düşünüyor musunuz?

  Emekli öğretmen Salman Yüksel tarafından yazılan ‘Ankara Çetesinin Vatan Kurtarma Operasyonları’ adlı bir kitapta, Sıvas olaylarının JİTEM merkezli bir çete tarafından organize edildiği iddiaları mevcuttur. Bu kitaptaki olayları ve bu çeteyi, emrinizdeki birimlere inceletmeyi, soruşturmayı düşünüyor musunuz?

  Bu kitabı yazan, bu olaylar üzerine giden Salman Yüksel'e, eşine ve çocuklarına yıllardan beri işkence ve zulüm uygulanmaktadır. Bu işkence ve zulmü durdurmayı, bu olayları soruşturmayı düşünüyor musunuz?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı