« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sivas ligden çekiliyor

İlk kez geçen sezon Birinci Lig'de mücadele eden Sivas İl Özel İdare Güreş Kulübü, ligden çekilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kulüp antrenörü ve sporcusu Mehmet Ozmuş, maddi imkansızlıklar nedeniyle ligden çekilmelerinin gündeme geldiğini söyledi. Konuyla ilgili birçok yerden destek istediklerini anlatan Ozmuş, “Güreş Federasyonu Başkanvekili Veysel Dalmaz, Sivas Valisi olduğu dönemde bize çok sahip çıktı. Halen de yardımlarını esirgemiyor” dedi.

Kulübün ayda 12 bin TL gideri olduğunu ifade eden Ozmuş, “Birinci Lig'de mücadele edememek, Türk güreşinin bel kemiği olan Sivas'a yakışmıyor. Bu kentten birçok ünlü güreşçi çıktı. Altyapıda hiçbir sorunumuz yok. Ancak Sivas'ın bu yıl oluşturulan Süper Lig'de de yer alması gerekir” diye konuştu.

Altyapıdan yetiştirdikleri sporcuların, belli bir seviyeye geldikten sonra ellerinden uçup gittiğini dile getiren Mehmet Ozmuş, şöyle devam etti: “Bu çocuklar belli bir yaşa geldiğinde ilde Birinci Lig kulübü olmadığı için başka kentlere göç ediyor. Ailesinden, düzeninden ayrı düşüyor. Yabancı illerde maddi sıkıntı çekiyor. Belki evlerinde kalsalar, düzenli sistemli çalışsalar daha verimli olacaklar. Bu kulübe çok emek verdik. 20 sporcu ekmek yiyor. Şimdi hepsi bir yana dağılacak. Bizim altyapıdan yetiştirdiğimiz güreşçileri elimizde tutmaya ihtiyacımız var.”

DALMAZ: “BAĞIŞLARLA, KATKILARLA AYAKTA TUTTUK”

Güreş Federasyonu Başkanvekili ve eski Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Sivas'ın Birinci Lig'de mutlaka yer alması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Valilik yaptığı dönemde iş adamlarından aldıkları desteklerle kulübü yaşattıklarını anlatan Dalmaz, “2 yıldır canımızı dişimize taktık, ama maalesef vefasızlık ve ilgisizlik kulübü bu noktaya getirdi” dedi.

İnsanların sorumluluk almaktan kaçtıklarını ifade eden Dalmaz, “Bu kulüp Birinci Lig'de de yaşatılmalı. Altyapıda zaten çok başarılı. Sivas'ta futbol takımına yapılan destek güreşe de yapılmalı ve yapılabilir. Kentin büyükleri, iş adamları kulübe sahip çıkmalı” diye konuştu.

Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonu ve Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya ise Sivas İl Özel İdare Güreş Kulübü'nün amacının zaten altyapıdan sporcu yetiştirip başka kentlere ve kulüplere ihraç etmek olduğunu belirterek, “Kulübün Birinci Lig'den çekilmesinde sakınca görmüyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler