Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sivas DHKP- C davasında 5 tahliye

  İkram TEKMANLI- Tevfik AKAN/ERZURUM, (DHA)
  05.11.2009 - 13:25 | Son Güncelleme:

  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan ve yasadışı Devrimci Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi (DHKP- C) üyesi olduğu belirtilen 5 öğrenci, Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamada tahliye oldu. Yargılananlara destek vermek için Erzurum’a gelen 100 kişilik gurubun eylem yapmasına izin verilmedi. Cadde ve sokaklarda eyleme karşı hazır bulunan yüzlerce polisin domuz gribine karşı maske takması ve eldiven kullanması dikkat çekti.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde öğretim gören bir grup öğrenci, 15 Mart 2008 günü Sivas Eğitim Sen Şubesi’nde ABD aleyhine bir karikatür sergisi açtı. Sergiyle ilgili olarak inceleme başlatan polis, 23 Mayıs 2008’de gerçekleştirdiği operasyonda 28 öğrenciyi gözaltına alındı. Öğrencilerin evlerinde yapılan aramalarda yasadışı DHKP-C örgütüne ait örgütsel doküman ele geçirildi. Gözaltına alınan öğrencilerden Erbil Çınar, Mustafa Doğan, İlker Ekiz, İbrahim Karataş ve Ali Ekber Kalerder DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı.

  TCK’nın 314/ 2’nci maddesi uyarınca ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan öğrenciler, bugün yapılan duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılarak duruşma ertelendi. İstanbul TAYAD yönetim kurulu üyesi Mehmet Güvel, yaklaşık 17 aydan beri suçsuz yere hapis yatan arkadaşlarının serbest bırakılmasını “yanlıştan dönüldü” olarak değerlendirdi.

  Sivas ve çeşitli kentlerden Erzurum’a gelen Gençlik Federasyonu üyeleri, öğrencilerin ABD aleyhtarı oldukları için tutuklandıklarını öne sürdüler. ‘Amerika’ya karşı karikatür sergisi açtıkları için tutuklanan öğrenciler, serbest bırakılsın’ pantartı açan ‘Bağımsızlık isteyen gençlik yargılanamaz’ sloganları atan gençler, Adliye Sarayının çevresine polis tarafından alınmadı. Adliye Sarayına en yakın nokta olan Güney Çevre Yolundaki kaldırımda toplanan Gençlik Federasyonu üyeleri, basın açıklaması yaptılar.

  Öte yandan sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce polis, vilayet ve adliyenin bulunduğu caddelere girenleri aramadan geçirdi. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polislerin domuz gribine karşı maske ve eldiven taktıkları görüldü.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı