SİVAS HABERLERİ

Sivas Cumhuriyet Savcısı İnceel: Terörle ilgili hiçbir suç uzlaştırma kapsamına girmez

DHA
30.03.2017 - 13:08Son Güncelleme :
DHA

Hüsnü Ümit AVCI/ SİVAS, (DHA)- SİVAS Adliyesi Uzlaştırma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Murat İnceel, uzlaştırma ve uzlaştırma kapsamına giren suçlar hakkında bilgi verdi. İnceel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, terörle ilgili hiçbir suçun uzlaştırma kapsamına girmeyeceğini söyledi.
Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Murat İnceel 'Uzlaştırma Bürosu' ve uzlaştırma kapsamına giren suçlar hakkında bilgi vermek üzere basın mensuplarıyla biraraya geldi. Sivas Adliyesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Cumhuriyet Savcısı İnceel, uzlaştırmanın uygulandığı suçlar, uzlaştırmanın faydaları, örnek uzlaştırma uygulamaları hakkında bilgiler verdi.
"UZLAŞTIRMADA UZUN SÜREN YARGILAMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK"
Uzlaştırmanın faydaları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Savcısı İnceel şöyle dedi:
"Taraflar adliyeye gerek hukuk gerekse ceza davası için gelip gitmek gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Uzlaştırmacı taraflarla adliyede uzlaştırma görüşme odasında veya tarafların uygun bulacağı herhangi bir yerde görüşebilirler. Taraflar hakkında dava açılmayacağı için, haklarında zorla getirme, yakalama emri çıkarılması veya kolluğun kendilerine ulaşması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Ayrıca taraflar uzun süren yargılama sürecine sokulmadan dosyaları sonuçlanacaktır. Mağdur tarafın uğradığı zarar uzlaştırma kapsamında karşılanacaktır. Mağdur ayrıca Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açmak zorunda kalmayacak."
"TERÖRLE İLGİLİ SUÇLAR BU KAPSAMINA GİRMEZ"
Uzlaştırmanın terör ile ilgili suçları kapsamadığını söyleyen İnceel şöyle konuştu:
"Bazen uygulamada uzlaştırmacılardan bize gelen talepler oluyor. Dolandırıcıkta taraf arandığı zaman 'Siz dolandırıcı mısınız', 'Benden paramı almak istiyorsunuz' gibi düşünceleri oluyor. Dolandırıcıların dolandırma tarafları ikna yönteminde kullandıkları temel kriter tarafları terör örgütleriyle ilişkilendirmektir. Bu 'PKK ile ilişkiniz var', 'Adınız FETÖ listesine girmiş', 'FETÖ sizin hesaplarınızı kullanıyor' gibi tarafları terörle ilişkilendirerek tarafları dolandırmaya çalışmaktadır. Uzlaştırmada böyle bir husus kesinlikle olamaz. Terörle ilgili hiçbir suç uzlaştırma kapsamına girmez. Vatandaşlar bunu bilmelidir. Bu yollarla kendisinden para talep ediliyorsa kesinlikle bu bir dolandırıcıdır ve itibar edilmemelidir. Telefonu kapatıp en yakın kolluk birimine müracaatta bulunmalıdır."
" 850 DOSYANIN 530'U OLUMLU SONUÇLANDI"
Sivas Adliyesi Uzlaştırma Bürosu'nun 2016 yılının Ekim ayında kurulduğunu ve 28 Mart 2017 tarihi itibariyle 850 uzlaştırma dosyasının neticelendiğini söyleyen İnceel, "Uzlaştırma dosyalarının işlemleri devam etmektedir. Sonuçlanan dosyaların 530 tanesinde uzlaştırma işlemleri olumlu sonuçlanmıştır. Kalan 320 dosya ise uzlaşma teklifinin taraflarca kabul edilmemesi veya dosyanın taraflarının anlaşamaması nedeniyle olumsuz sonuçlanmıştır. Sivas'ta uzlaştırmanın olumlu sonuçlandırma oranı yüzde 62'ye tekabül etmektedir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas Cumhuriyet Savcısı İnceel: Terörle ilgili hiçbir suç uzlaştırma kapsamına girmez hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 13 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas Cumhuriyet Savcısı İnceel: Terörle ilgili hiçbir suç uzlaştırma kapsamına girmez haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı