SİVAS HABERLERİ

Sivas BİLSEM'den proje başarısı

DHA
29.03.2016 - 15:27Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA) - SİVAS Bilim ve Sanat Merkezi'nin (BİLSEM) İstanbul'da yapılacak çocuk kongresi için hazırladığı 33 projeden 9'u kabul edildi.

Bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan Ulusal Çocuk Kongresi İstanbul'da gerçekleştirilecek. İstanbul Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi'nin ev sahipliğinde yapılacak olan kongreye Sivas BİLSEM de katılacak. Türkiye genelinde yapılan proje başvurularında Sivas BİLSEM öğrencilerinin hazırlamış olduğu 33 projeden 9'u kabul edildi. Kongreye en fazla proje kabul ettiren ilk 3 kurum içerisinde yer alan Sivas BİLSEM öğrencileri, 6-8 Mayıs 2016 tarihlerinde danışman öğretmenleriyle birlikte İstanbul'da projelerini sunacak. Kabul gören projeler arasında Sürücü Uyandırma İkaz Sistemi, Silermatik, Engeller Aşılmak İçindir, Brusella Hastaları İçin Peynir Makinası, Albinizm Hakkında Bilgilendirme ve Farkındalık, Sadaka Taşından Dürüstlük Dolabına, Öğrenci Danışmanlığından Hayat Koçluğuna, Şeker Pancarı Ekstresinden Yapıştırıcı Eldesi, Çocuklar İçin Alarmlı Yatak Örtüsü yer alıyor.

Ulusal Çocuk kongresine gönderilen diğer projeler ise TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında yapılacak olan 'Bilim Sergisi'nde öğrenciler tarafından sergilenecek.

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi'nin gün geçtikçe büyüyüp geliştiğini ve önemli projelere imza atarak ülke genelinde ses getirmeye başladığını vurgulayan Okul Müdürü Adem Uzun, "2008 yılı itibariyle kuruluş çalışmaları başlayan Sivas Bilim ve Sanat Merkezi, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında eğitime başlamıştır. Sivas BİLSEM şuan Türkiye'de faaliyet gösteren 90 Bilim ve Sanat Merkezi içerisinde yer almaktadır ve ülke genelinde birçok çalışma da ilk üç arasına girme başarısı göstermektedir. Kurumun amacı, ilköğretim ve orta öğretim çağındaki üstün yetenekli çocuk/öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamaktır. Hazırladığımız projelerden ödüllerle dönmeyi umut ediyoruz. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü'ne hazırlanan bu projelerden dolayı başvuruda bulunacağız. Sivas Bilim ve Sanat Merkezi, proje okulu olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek proje fabrikası misali çalışma sergilemektedir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas BİLSEM'den proje başarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas BİLSEM'den proje başarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı