« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sivas Beşiktaş maçını çok önemsiyor

Sivasspor Teknik Direktörü Muhsin Ertuğral, bu hafta oynayacakları Beşiktaş maçına çok iyi hazırlandıklarını belirterek, taraftarlara bayram hediyesi vermek istediklerini söyledi.

Eraydın AYTEKİN / SİVAS, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Ertuğral, sezon sonunda hedeflerinin en az 40 puana ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Sivas'ta yerel bir TV kanalında yayınlanan bir programa katılan Teknik Direktör Muhsin Ertuğral, Sivas'ta bulunan çalışma koşullarının Avrupa'nın bir çok kulübünde olmadığını söyledi. Güney Afrika'da büyük başarılara imza attığını Kaiser Chief takımına birçok kez kupa kazandırdığını söyleyen Ertuğral, "Sivasspor'da ki futbolcuları tek tek ele aldığımız zaman kadromuzda birçok yetenekli sporcumuz olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu yetenekleri sahada sonuca dönüştürememenin sıkıntısını yaşamışız. Bunu en kısa sürede gerçekleştireceğiz." dedi. Ligde sezon iki se zon şampipyonluğa oynayan takımın bu sene alt sıralarda olmasının üzücü olduğunu ifade eden Ertuğral, "Bunu aşmamız gerekiyor. Ancak, ilk olarak bu sezon sonuna kadar koyduğumuz 40 puan hedefine mutlaka ulaşmamız gerekiyor. Sivasspor'da şu an forma giyen bütün futbolcular çok iyi niyetli ve çok karakterli kişiliklere sahipler. Antrenman sonraları zaman zaman futbolcularımı odama çağırıyorum. Durum değerlendirmesi yapıyoruz. Onlara neler yapabileceklerini ve neler istediğimi anlatıyorum. Saha içinde ve antrenmanda verimli olmalarını istiyorum. Karşılaşmalarda basit hatalar yapılmaması konusunda uyarıyorum. Erman çok yetenekli bir futbolcumuz. Kaptanımız Hayrettin çok fedakar, Yasin'in mutlaka bu takıma çok şey katacağına inanıyorum. İbrahim Dağaşan eski formuna yavaş yavaş kavuşuyor." dedi.

Türkiye'de lig takımlarında Teknik Direktör olarak görev alan kişilerin hep günü kurtarma düşüncesi içinde olduğunu ve haftalık planlar yapıldığını ifade eden ertuğral, "Galibiyet alınınca sorunlar genelde bir kenara bırakılmış. Başarısızlığın sebebi birçok kez futbolcularda olsa neticede takımlardan ayrılanlarda hep teknik adamlar olmuş. Milyon dolarlık bütçelere sahip olunan kulüplerimizin mutlaka kurumsallaşması ve profesyonel şirketler gibi yönetilmesi lazım. Biz takımda önce oynayacağımız sistemi üzerine çalışmaya başladık. Herkesin, her hocanın sistemi olmaz. Sistem elinizdeki kadroya göre ve kadrodaki futbolcularımızın özellikleri üzerine planlanır. A takım teknik direktörünün, B takım teknik direktörünün oyun sistemi diye bir sistem olamaz. Sistemi kurduktan sonra kim nerede nasıl oynamalı, nerelerden atak geliştirip nerede sonuca varmalıyız tarzında otomatik oyun planlarını da sahaya yansıtmalıyız." diye konuştu.

MEHMET YILDIZ İKİNCİ YARI SAHADA

Sakatlığı devam eden Mehmet Yıldız'ın takım için önemli olduğunu söyleyen Ertuğral, "Mehmet Yıldız Almanya ve İsviçre'de çeşitli kontrollerden geçti. Mehmet şu anda doktorları ve kendisine verilen program doğrultusunda çalışıyor. Devre arasını kampını birlikte yapacağız. Ocak ayında sezonun ikinci yarısıyla birlikte arkadaşlarının yanında olacağına inanıyorum. Sivaspor'da birlikte çalışacağım ekip arkadaşlarımızla anlaştık. Uzun süredir tanıdığım ve birlikte çalıştığım yardımcım Telat Üzüm'le teknik direktör olarak anlaştık. Daha sonra Almanya'da kaleci eğitimi veren kaleci antrenörü Marcus Guap ile anlaştık. Birde fizik kondisyoner antrenörü ile anlaşacağız. Görüşmelerimiz sürüyor. Sivasspor'da futbol alt yapısı var. Bunu görüyorum. PAF takımı iki yıl önce Türkiye şampiyonu olmuş. Demek ki bu şehirde futbol alt yapısı var demektir. Bende hazırlık maçlarında A2 takımımızdan 3-4 gencimize şans verdim. Yetenekli çocuklarımız var." şeklinde konuştu.

'KAMANAN SİVAS'I SEVİYOR'

Fransız futbolcu Yannick Kamanan'ın Sivas'ütaki sosyal hayatın yetersizliği ile ilgili çakın haberlere değinen Ertuğral, "Haber sonrası çok sayıda telefon aldım. Kamanan bana Sivas'la ilgili o sözleri ifade etmediğini, aksine iki yıldır futbol oynadığı Sivas'ı çok sevdiğini söyledi. 'Geçmiş dönemde ilk 11' de oynuyordum. Şimdi ki hocam fazla bana şans vermiyor' açıklamasını yapmadığını söyleyerek yanlış anlaşılmadan ve basında çıkan haberden dolayı üzgün olduğunu söyledi. Kamanan benim dönemimim de bütün maçlarda ilk 11'de olmasa da ikinci yarılarda forma giyen bir sporcumuz. Ben bu tip kritik maçlar öncesi çıkan haberlere alışkınım. Çok fazla üzerine düşmem." dedi. Eşinin de kente geldiğini söyleyen Ertuğral, "Tarihi eserleri gezdi. Kendisi yabancı uyruklu olmasına rağmen Sivas'ı çok sevdiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Sivas'a gelecek. Benimle burada kalacak. Sivaslıların çok sıcak kanlı, misafirperver insanlar olduğunu söyledi. Ben de artık Sivaslıyım diyorum" diye konuştu.

'BEŞİKTAŞ DERSİME İYİ ÇALIŞIYORUM'

Hafta sonu oynanacak Beşiktaş maçına da değinen Ertuğral, "Beşiktaş'la hafta sonu oynayacağımız maç için yardımcılarımla birlikte gece gündüz mesai yapıyoruz. Fenerbahçe maçını izledim. Çok iyi mücadele ettiler. Beşiktaş'ta kim nerede nasıl mücadele diyor. Nasıl atak geliştiriyorlar. Nerede zafiyetleri var. Hepsini not ediyoruz. Futbolcularıma onların zayıf noktalarından atak geliştirmelerini anlatıyorum. Pazar günü oynayacağımız Beşiktaş maçı için adeta bir öğrencinin sınava çalıştığı gibi çalışıyoruz. İnşallah pazar günü sınavı geçen biz oluruz. Taraftarımızın 4 Eylül Stadyumu'nu mutlaka doldurmasını ve takımlarını 90 dakika desteklemelerini istiyorum.

29 Kasım'da sahamızda taraftarımız önünde oynayacağımız Beşiktaş maçını kazanarak bizleri sahamızda ve deplasmanlar da yalnız bırakmayan Yiğidolara bayram hediyesi sunmak istiyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde bu maçı kazanacağız. Herkes bize güvensin." diye konuştu.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz