ANKARA HABERLERİ

Siteler esnafının ekmek hesabı

Murat YILMAZ
06.04.2016 - 18:37Son Güncelleme : 06.04.2016 - 18:39

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Siteler esnafını ziyareti sırasında esnafın biri, içinde bulundukları ekonomik sıkıntıyı ekmekle anlattı. Bir ekmeği dörde bölen esnaf, “Eskiden bir ekmeği kazanırken şimdi çeyreğini kazanıyoruz” dedi.

Murat YILMAZ

Siteler esnafını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, esnafın sorunlarını dinledi. Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası’nda, Başkan Hüseyin Taklacı ve esnafla bir toplantı yapan Numan Kurtulmuş’a, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de eşlik etti. Ankara’da mobilya esnafının en büyük beklentisinin fuar alanı olduğunu belirten Oda Başkanı Taklacı sıkıntılarını şöyle sıraladı:

STATÜ ALMAK İÇİN SIKINTIDAYIZ

“Siteler’de AR-GE geliştirilmiş durumda. Mobilya sektöründe hedefimiz 10 milyar dolar. Etrafımızdaki hadiselerden dolayı sıkıntı çekiyoruz. 2015, seçimlerden dolayı rölantiydi. İnşallah 2016 iyi geçecek. Siteler inovasyonu da yakaladı. Ankara’daki esnafın beklentisi fuar merkezi. Bugün(dün) iki fuar açtık, birinden birine geçtik, üzüldük. Fuar merkezinin bir an önce hayata geçmesi lazım. Fuar merkezi biterse Ankara’nın istihdamı artar, bütün sektörler canlanır. Siteler sanayi statüsünde değil statü almak için sıkıntıdayız. Organize sanayi kuralım diye yeni bir yer arayışımız var. Sorunlarımıza çözüm sağlanamasını bekliyoruz.”

MARKALAŞARAK KÂR ETMELİSİNİZ

Siteler esnafına markalaşma uyarısı yapan Kurtulmuş ise özetle şunları söyledi:  “Burası Ankara’nın ticari hayatının kalbi. Siteler patronuyla çalışanıyla 100 bin insanın var olduğu Ankara’nın atar damarlarından birisi. Siteler güçlü olursa Türkiye ekonomisi de güçlü olacaktır. Bugün sizin yanınızda olmayı göstermek için buradayım. Siz güçlü olursanız biz de güçlü oluruz. Başkanımızın söylediklerini madde madde aklıma yazdım. Söylediğiniz bütün bu eksiklikleri hep beraber gideririz. Bu sektörün belli sorunları var 200 milyar dolarlık mobilya pastasından sadece 2 milyar dolarını alıyoruz. Burada 2 milyarlık pastayı artırmamız için markalarımızın olması lazım. Elin oğlu sizin ürettiğinizden daha kalitelisini üretmiyor. Sizin ürettiğinizden kaliteli olmayanını sizden daha fazlaya satıyor. Siteler esnafımızın da bol ürünler ve markalar çıkarması lazım. Dünya ölçeğinde markalar oluşturarak daha fazla karlar elde etmemiz lazım.”

BİR EKMEKTEN  ÇEYREK EKMEĞE

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş toplantıya katılan esnafın sıkıntılarını da kendilerinden dinledi. Tek tek söz alan Siteler esnafı, haksız rekabet, KDV ve belediye hizmetlerini eleştirerek çözüm istedi. Siteler esnafı Şenol Fırat ise ekonomik sıkıntılarını farklı bir yöntemle anlattı. Oymacılar adına söz aldığını belirten Fırat, tüm bir ekmeği dörde bölerek, “Öncelikle plastik döküm çıktı ekmeğin bir parçası gitti. Adanalılar, Maraşlılar geldi, hoş geldiler ekmeğimizin yarısı gitti. Suriyeliler geldiler başımızın gözümüzün üstüne onlar da ekmeğimizin bir kısmını aldılar, bize çeyreği kaldı. Eskiden biz gerçekten biz bir ekmeği kazanırken şimdi çeyreğini kazanıyoruz ve 13-14 saatten aşağıya çalışmıyoruz. Bizim sorunumuz bu” dedi.

BÖYLE EKMEKLE GÖSTERMEN DE GÜZEL

Kurtulmuş ise, “Böyle ekmekle göstermen de güzel, teşekkür ediyorum. Bir takım zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Bunların hepsini biliyor ve yakinen takip ediyoruz. Ekonomide faz değişikliğine gitmek mecburiyetindeyiz. Sadece çok zengin olan bir ülke olmak değil bu zenginliğin hakça adaletli bir şekilde paylaşıldığı bir ülke olmak da en önemli hedeflerimizden birisi. Türkiye’de bu anlamda gelir dağılımındaki adaletin düzeltilmesi konusunda çok mesafeler alındı. Ama yeterli midir? ben de yeterli değil derim” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Siteler esnafının ekmek hesabı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 18 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Siteler esnafının ekmek hesabı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı