Sitebank

Hürriyet Haber
10 Temmuz 2001 - 11:32Son Güncelleme : 10 Temmuz 2001 - 11:32

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Sitebank, Ocak 1997'de otel işletmeciliği ve turizm konusunda Türkiye'nin önde gelen şirket topluluklarından biri olan Sürmeli Grubu'nun tamamına sahip olduğu bir banka olarak kuruldu.

Banka, özellikle Türkiye'nin ekonomik açıdan gelişmekte olan bölgelerinde şubeler açmak yoluyla büyümeyi politika olarak benimsedi. Bankanın 13 şubeden oluşan bir ağı bulunmaktaydı.

1999 yılında bireysel bankacılık alanında da yatırımlara başlayan Sitebank, tüketicilere yönelik ürün yelpazesini ihtiyaçlara göre geliştirmek, kullanıma sunmak için operasyon ve pazarlama kadrolarını oluştururken, gerekli bilgi ve teknolojik teçhizat ile donattı.

Sitebank'ın sunduğu bankacılık hizmetlerini bütünlemek amacıyla 2 finansal kurum Site Leasing ve Site Yatırım adıyla banka iştirakı olarak faaliyete geçirildi. Site Leasing, bankanın kurumsal kredilerini makina ve ekipman konusunda sunduğu uzun vadeli finansal kiralama işlemleri ile tamamlarken, Site Yatırım ise SPK'nın ticari bankacılık faaliyetlerinin yatırım bankacılığı ve aracılık hizmetlerinden ayrılması ilkesi sonucu faaliyete geçirildi. Bu ilke doğrultusunda Sitebank'ın tüm yatırım bankacılığı ve borsa aracılık faaliyetleri Ağustos 1997 tarihinde kurulan Site Yatırım'a devredildi.

AKTİF BÜYÜKLÜKTE 50. SIRADA

Türkiye Bankalar Birliği'nin yılın ilk üç ayına ilişkin verilerine göre, Sitebank 92 trilyon 36 milyar liralık toplam aktif ile aktif büyüklükte 50. sırada yer alıyor.

Toplam kredileri 27 trilyon 355 milyar lira, toplam mevduatı 98 trilyon 170 milyar lira olan banka toplam özkaynaklarda 13 trilyon 751 milyar lira eksi konumda yer aldı. Ödenmiş sermayesi 9 trilyon lira olan Sitebank, bu yılın ilk üç ayında 16 trilyon 509 milyar lira zarar açıkladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı