« Hürriyet.com.tr

Site Sineması'nda gelecek program

Hürriyet Haber
X

1995 yılında yanan Site Sineması tekrar inşa ediliyor. Bir kompleks olarak inşa edilen yeni binada 5 sinema salonu, bir sanat galerisi, küçük bir çarşı ve 8 katlı bir otopark yer alacak. Darüşşafaka Vakfı'na ait olan kompleksin en geç 2001 yılında hizmete açılması hedefleniyor.

1995 yılında koltuklarının tamiri sırasında yanarak kullanılmaz hale gelen Site Sineması tekrar inşa ediliyor. Şişli Belediyesi ve Darüşşafaka Vakfı tarafından organize edilen proje eskisi gibi bir kompleks olarak inşa ediliyor. Fakat yeni binanın eskisinden en büyük farkı 8 katlı, 1000 araç kapasiteli bir otoparka sahip olması.

Osmanbey ile Şişli arasında Halaskargazi Caddesi üzerinde yer alan 1950'li yıllarda Darüşşafaka'ya bağışlanmış bir arsaydı. Vakıf bu alan üzerine bir site kompleksi inşa ettirmişti. Komplekste bir çarşı ve bir bölümü Darüşşafaka Cemiyeti tarafından kullanılan büro alanlarından yer alıyordu. İlk dönemler kompleksin büyük bir sinema salonu vardı. Fakat daha sonra salon işletmecisi bu büyük sinema salonunu bölerek dört küçük sinema salonu yaptı.

8 katlı otopark

1358 metrekare alan üzerinde toplam 20 bin metrekare kullanım alanına sahip olan binanın iki katı yani 2 bin 800 metrekaresi 5 sinema salonuna, bir sanat galerisine ve sadece gıda ürünleri satan mağazalardan oluşan küçük bir alışveriş merkezine ayrıldı. Kalan 18 bin metrekare ise 8 kattan oluşan katlı otopark olarak inşa ediliyor.

Yaklaşık 15 yıldır metruk bir durumda olan binanın katlı otopark olarak yapılması fikri Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e ait. Sarıgül; ‘‘Darüşşafaka Vakfı'na ait olan bu yer için kendileriyle defalarca görüştük. Onların bize daha önce sunmuş oldukları proje teklifleri vardı. O projeler sadece alışveriş merkezi üzerine kuruluydu. Darüşşafaka Vakfı yöneticilerini mutlaka burada sinema ve sanat galerisi olması gerektiği hususunda ikna ettim. Ve burada günlük ve bu bölgenin ihtiyacı olan katlı otoparkı önerdim. Burayı beton yapsaydık deprem sıkıntısı var. Aynı zamanda çevreyi daha fazla rahatsız edecektik’’ diyor.

36 bin ton çelik

Sarıgül sözlerine çocukluğunun bu sinemada geçtiğini ve Site Sineması'nda izlediği Dr. Jivago filmini hiç unutamadığını da ekliyor. Şişli Belediye Başkanı buna benzer bir projeyi Şişli Terakki için de düşündüğünü belirtiyor.

Yapımına 15 Temmuz 1999'da başlanan kompleksin en geç 2001 Mayıs ayı içinde hizmete açılması hedefleniyor. Mimari tasarımını Ersen Gürsel ve Selçuk Batur'un gerçekleştirdiği projenin yapımında yaklaşık 36 bin ton çelik kullanıldı.

Binanın teknik yapısı

Binanın birinci ve ikinci bodrumlarında beş adet küçük sinema salonu yer alıyor. 850 koltuk kapasiteli bu salonlara Halaskargazi Caddesi tarafından giriş sağlanacak. Bu katlarda sinemanın yanısıra çarşı bulunacak. Bunların üzerinde de Kırağı Sokak'tan girişi olan sekiz katlı bir kapalı otopark yapılıyor. Otopark hem sinema ve çarşının kullanımını kolaylaştıracak hem de Şişli bölgesinin otopark ihtiyacının bir kısmını karşılayacak. Binada sinemaların yer alması nedeniyle 10 metrelik açıklıklar gerekiyordu. Bu açıklıkların betonarme sistemle aşılması yapı yükünü ve hafriyat hacmini artıracağı için direkt olarak çelik düşünüldü. Ayrıca betonarme sistem kullanılsaydı 8 katlık otopark alanının yer alacağı binanın otoparkının kat sayısı ancak 6 olabilecekti. Binanın yapımında daha çok özel yapım ithal çelik elemanlar kullanılıyor. Çelik elemanlar fabrikada bilgisayara bağlı otomatik araçlarla yapılıyor kat kat monte edilip denendikten sonra sökülerek inşaat alanına naklediliyor.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kuzey Işıkları'nı görebileceğiniz en iyi 6 yer
GezginGezgin
Vadiler ve göller diyarı: Abhazya
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Atlas'tan Avrupa’dan Anadolu’ya kadar uzanan bilgi dolu kitap!
PortekizPortekiz
Görmeden dönmeyin: En güzel 5 Portekiz kasabası
PortekizPortekiz
Bond’un doğum yeri: Cascais
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bahardan kalma bir günden: Madeira