Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Site kapatmak moda oldu

HER ne hikmetse, "vur deyince öldürme" alışkanlığından kurtulamıyoruz. Müzik Yapıcıları Meslek Birliği MÜYAP da, korsanla mücadelede, "hünkar beğendi" gibi, ölçüyü bir türlü tutturamıyor.

Korsanla mücadele için her gün İnternet'teki 800 siteyi tarattıran, aralarında MP3 dosyalarını "kopyalatan var mı?" diye tek tek incelettiren MÜYAP, bundan sıkılmış olacak ki, sonunda çareyi Kazaa adlı dosya paylaşım programının indirilebildiği download sitelerini kapatmakta bulmuş. Böylece, "Kazaa olmazsa, korsan da olmaz" diyerek, sorunu kökten çözme yoluna gitmiş.

MİLYONLAR KULLANIYOR

MÜYAP ilk önce, İstanbul 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nden Forumtr.com adlı İnternet kullanıcılarına forum hizmeti veren sitenin kapatılma kararı aldırtmış. Hürriyet'in Teknoloji Yazarı Yurtsan Atakan'ın gündeme getirdiği bu kapatma kararının ardından MÜYAP, boş durmamış. Bu kararı gerekçe göstererek, diğer download sitelerinin peşine düşmüş. MÜYAP, Kazaa'yla da yetinmemiş. Imesh ve Ares gibi dosya paylaşım yazılımlarının da indirilmesine izin veren downloadarsivi.com, araindir.com, kenanxtr.com, yugle.com, yenidownload.com, indirmax.com, programmerkezi.com, programcentral.com ve bayexe.com adlı toplam 9 sitenin kapatılması için mahkeme kararı aldırmış. Böylece, şu ana kadar kapatılan yazılım indirilmesine izin veren Türkçe içerikli sitelerin sayısı 10'u bulmuş.

Oysa, Kazaa adlı dosya paylaşım programını isteyen istediği download sitesinden herhangi bir sorunla karşılaşmadan kolayca indirebiliyor. Kazaa'yı, sadece download.com adlı siteden bugüne kadar bilgisayarına yükleyenlerin sayısı bile 10 milyonu buluyor.

MÜYAP ve İstanbul 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, bu yazılımın yasal olmadığını düşünüyor ve yazılımın bilgisayarlara indirilmesine izin veren Türkçe içerikli siteleri kapatma yoluna gidiyor.

KILIFI HAZIR

Herhangi bir sunucu üzerinden bilgisayarların birbirleriyle bağlanarak, dosya alışverişinde bulunmasını sağlayan Kazaa gibi P2P bağlantılı programlar, sadece MP3 değil, resim, metin, video, ses gibi her türlü dosyanın paylaşılmasına imkan yaratıyor.

Ancak, MÜYAP böyle düşünmüyor. MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena'ya göre, İnternet kullanıcıları, bu yazılımları bilgisayarlarına indirdikleri taktirde, MP3 dosyalarını kolayca paylaşabiliyor. Bu da yasal değil.

İlk önce dosya paylaşım programlarının indirilmesine izin veren siteleri uyardıklarını söyleyen Asena, "Ancak, onlar bunun yasal olduğunu ileri sürdüler. Biz de savcılığa başvurduk. Mahkeme de bizi haklı buldu. Yasal olsa savcılık bu sitelere erişimi engeller mi?" diyor.

Asena ayrıca, bu uygulamanın sadece Türkiye'ye özgü olmadığını, ABD, Avustralya gibi ülke mahkemelerinin de Türkiye'deki benzer uygulamalarda bulunduğunu savunuyor. Asena, "ABD Üst Derece Mahkemesi, Napster şirketinin telif hakları ihlallerini engellemek için filtreleme sistemine geçme ve eser sahiplerine de sistemi bloke ettirme hakkı verdi. Bu karardan sonra Napster, müzik şirketleriyle anlaşarak, belli bir ücret karşılığında hizmet veren bir kuruluşa dönüştü. Avustralya Federal Mahkemesi de, kopya ve yasadışı yayına ortam hazırladığı gerekçesi Kazaa'yı suçlu buldu. Kazaa'nın filtreleme yöntemini uygulaması gerektiği sonucuna vardı" diyor.

Türkiye Bilişim Derneği ise MÜYAP'ın download sitelerini haksız yere kapattırdığını düşünüyor ve bu sitelere yardım çağrısında bulunuyor.

MÜYAP'a şimdi, tüm bilişim dünyasını ayağa kaldıran bu uygulamaya kılıf aramaktan bir an önce vazgeçmek ve haklı mücadelesini yeniden korsan sitelere kaydırmak düşüyor.
X