Basketbol Sistem gözden geçirilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sistem gözden geçirilmeli

Beko Basketbol Ligi'ne yükselecek ekiplerin belli olacağı Türkiye Basketol İkinci Ligi (TB2L) Final Grubu ikinci etap maçları öncesi, takım yetkilileri son durumlarını değerlendirdi.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirilen organizasyona, TB2L Final Grubu ikinci etap maçlarında mücadele edecek Trabzonspor, Olin Gençlik, Hacettepe Üniversitesi ve Torku Selçuk Üniversitesi takımlarının yetkilileri katıldı.
Yozgat'taki ilk etapta 3 maçını da kazanan ve ikinci etap karşılaşmaları öncesi lider durumda bulunan Trabzonspor'un antrenörü Alaattin Yakan, tüm takımların Beko Basketbol Ligi'ne çıkma şanslarının devam ettiğini söyledi.

Bir yıl önce yine final grubunda yer aldıklarını, ancak çıkamadıklarını hatırlatan Yakan, “Şimdi 3 galibiyetle ikinci etaba geldik. Durumumuz hala net değil. Beko Basketbol Ligi'ne çıkmak için kazanmaya devam etmemiz gerekiyor. Her şeyin olabileceği bir seri başlayacak. Biz sadece biraz daha kendimizi avantajlı görüyoruz, ama çok az. Abartılacak bir durum yok” dedi.

Trabzonspor Takımı Kaptanı Umut Tınay ise seyirci potansiyellerine dikkati çekerek, “Tüm maçlarımızda taraftarımız salonları doldurdu. Çok iyi bir seyirci potansiyelimiz var. Şehir olarak inatçı ve kazanmayı seven bir topluluk. Biz de başarılı olmak istiyoruz” diye konuştu.

Sistem gözden geçirilmeli

TAŞTİMUR: “TEK HEDEFİMİZ BEKO BASKETBOL LİGİ”

Final Grubu'nda ikinci sırada bulunan Olin Gençlik'te antrenör Gökhan Taştimur, İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak maçların önemli bir organizasyona sahne olacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Ben kendimizi TB2L'nin ev sahibi antrenörlerinden biri olarak gördüğüm için, biraz daha farklı bir pencereden bakmak istiyorum. Bugün gelinen nokta ve oynanan salon, maçı yönetecek hakemlerin seviyesi, buradaki organizasyon bizim için gurur verici. Biz sadece Edirne değil, Trakya olarak heyecan duyuyoruz. Tek hedefimiz de Beko Basketbol Ligi'ne çıkmak.”

Taştimur ayrıca, oyuncusu David Jackson'ın sakatlığına da dikkati çekerek, “Bu durum bizi çok üzdü. Takımımızın liderlerindendi. Bu turnuvada onsuz oynayacağız” ifadelerini kullandı.

Olin Gençlik Takımı Kaptanı Engin Algın da içinde bulundukları heyecanı vurgulayarak, “İnşallah bizim için hayırlı olur ve Beko Basketbol Ligi'ne çıkarız” diye konuştu.

ÖZONAY: “SİSTEM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Hacettepe Üniversitesi Antrenörü Naci Özonay, ilk etap maçlarında ortaya koydukları basketboldan duydukları hayal kırıklığını aktarırken, mevcut play-off sisteminin de gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

Grupta Trabzonspor takımı dışındaki 3 ekibin de şanslarını eşit gördüğünü anlatan Özonay, “Biz ilk etapta iyi oynayamadık. Yarından itibaren burada çok daha iyi oynayacağımızı düşünüyoruz. Daha hazır geldik” derken, mevcut sistem için de “Bu sistem gözden geçirilmeli. Ligi birinci bitirmemizin hiçbir avantajı olmadı. Ligin lideri için avantaj sağlanacak bir sistem getirilmeli. Artı puan mı olur, ya da direkt üst lige mi alınır, bilemiyorum” şeklinde konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Takımı Kaptanı Kemal Tunçeri de ilk etap maçlarında ortaya koydukları performansa değinerek, “İyi geçmeyen bir ilk etap oldu. Bütün sezon boyunca sergilediğimiz sistemi sahaya yansıtamadık. Neredeyse hiçbir oyuncu bunu yapamadı. Şimdi ikinci etapta, durumu düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

Toplantıya, takımı antrenmanda olduğu için tek başına katılan Torku Selçuk Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Kürşat Turgut ise güçlü bir sponsora sahip, Beko Basketbol Ligi tecrübesi olan bir ekip olduklarını vurgulayarak, “İlk etap maçlarında beklediğimiz sonuçları alamadık. Ama umutlarımız tükenmiş değil. Bu etapta daha başarılı olacağız. İyi basketbol oynayıp, iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Diğer yandan, toplantıda açıklama yapan TBF Asbaşkanı ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Metin Şahin, İstanbul'daki ikinci etap maçlarında A klasman hakemlerinin yer alacağını ve tüm başhakemlerin de FIBA hakemi olacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle