Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sistem bozulmaz ki

İKİ takımda da transferde oyuncu değişikliği fazla... Yeni gelen oyuncular ne yapacaklar belli değil. Çünkü neticeye göre, tribündeki değil, sahadaki esas teknik direktörler hesap verecekler.

Şimdi şöyle fazla uzatmadan, kestirme kestirme cevaplar verelim. Türk futbolunda bazı gündemler oluşuyor. Bir ara 10 Numara vardı. Şimdi ön libero var. Kleberson, Beşiktaş’ta bu işi iyi yapmaya başladı. Burak, Nobre, Bobo üçlüsünden Burak daha acemi. Olur mu olur. Ama önce diğer ikisi oynar.

Bazı teknik adamlar enterasan işler yapıyor. Ben, bir maçı ticari bir olaya benzetirim. Para kazanıyorsan, işler iyi gidiyorsa, sistemi bozmam. Olayı çomaklamam.

İbrahim Üzülmez, eskiden 60 metre gider, altmış metre gelirdi. Bu mesafe bazen yetmişe çıkardı. Sonra orada bayılırdı. Şimdi arkasında Mercimek var. O da fasuleyi iyi pişiriyor. Çünkü ciddi mesafe otuz kırk metre. Tribürlerde bağırıyor "Deli İbrahim" diye, o da iyice delirip tempoyu arttırıyor.

Anlamak mümkün değil

Ve çok faydalı işler yapıyor. Ama Tigana yandan kementi atıyor. Deli İbrahim’in yerine akıllı genç İbrahim Akın giriyor. Ama herkes birinciyi arıyor.

Sahada mücadele eden Gaziantep takımı vardı. Tribünde onlara ayrılan yerde seyircilerini aradım, yok. Ama normal. Çünkü o seyirciden Fenerbahçe ile İstanbul’da oynadıkları şampiyonluk maçına 8 kişi gelmişledi. Yani takımlarından 3 eksik. Bir kaç cümle de Beşiktaş seyircisine yazalım.

Takımlarını güzel destekliyor, ne var ne yok bağırıyorlar. Belki can alıcı noktalarda yüklenmiyorlar, kendilerini tatmin ediyorlar. Ama iki tarz tezahüratlar yapıyorlar ki, anlamak mümkün değil. Bir tanesi bir şarkı. Güftenin içindeki bir cümle "Allah belanı versin". Benim bildiğim bela okunmaz.

Eğer okursan kendine döner. İkinci şarkı daha da enteresan. "Şarabı da içeriz, esrarı da çekeriz...!" Yorumları sizlere bırakıyorum...?

O bayrağı taca attı!

Kuddusi Müftüoğlu ve yardımcıları ofsayt kararlarında düzgün işaretler verdiler. Ama 1 nolu yardımcı, bir ikili mücadelede hakemine bakmadan bayrağını çekti.

Kuddusi de o bayrağı taca attı. Bence de doğru yaptı. Yardımcı hakemler, hakemin görmediğine kanaat getirdiği pozisyonlarda bayrak çekerek. ikazlarını yaparlar.

Yani acele edip her pozisyona maydanoz olmazlar.

Not: Beşiktaş takımı lige uzunca bir hazırlık dönemi geçirerek, Beşiktaş İnönü Stadı’na geldi. Ama aynı şeyi İnönü Stadı için söylemek mümkün değil.

Çünkü bulunduğum Doğan Medya locasındaki klima soğuk değil, ılık üflüyordu. Yani yaza değil, kışa ayarlanmıştı. Tahmin ediyorum kışın da soğuk üfler.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI