Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Şişli'de 1286 bina güvenli değil'

  Hürriyet Haber
  04 Şubat 2006 - 16:38Son Güncelleme : 04 Şubat 2006 - 17:27

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Bölgemizde 1286 bina güvenli değil. Büyük sponsorlar bulmadan bunları depreme dayanıklı binalar haline getirmek imkansız” dedi.

  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, BÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Şişli Belediye Başkanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen “AB'de Afet Yönetimi, Deprem Politikaları, AB ve Çevre Risk Yönetimi Perspektifleri ve Mevcut Fonlar” konulu toplantıda, AB çalışmaları çerçevesinde öncelikle deprem ve sel olmak üzere afetler ile afet, risk ve kriz yönetimi konuları ele alındı.

  Toplantıda konuşan Sarıgül, ilçesindeki binalar hakkında bilgi vererek, “Bölgemizde 1286 bina güvenli değil. Büyük sponsorlar bulmadan bunları depreme dayanıklı binalar haline getirmek imkansız” dedi.

  Sarıgül, Şişli'de 28 mahallede 125 bina üzerinde çalışma yaptıklarını ve bunların yüzde 70'ini dayanıklılık testinden geçirdiklerini, tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ve bunlara devam edeceklerini bildirdi.

  Feriköy'de bir okulun yeniden imar edileceğini anlatan Sarıgül, ”İlçemizde tamamı emekli insanlardan müteşekkil 6 katlı bir binamızı tespit ettik. Burası güvenli değil ve olası bir depremde çökecek halde. İçinde oturanlar emekli aylığı ile bu binayı kuvvetli hale getiremezler. Büyük sponsorlar gerekiyor. AB müzakereleri çerçevesinde oluşturulan fonlarla bu gibi yerleri rahatlıkla kuvvetli hale getirebiliriz” diye konuştu.

  Almanya Federal Meclisi üyesi milletvekili Gerold Reichenbach da ülkesinin, deprem bölgesinde olmadığı halde gösterdiği duyarlılıkla sınırları dışında olan birçok afet bölgesine yardıma koştuğunu söyledi.

  AB'nin olası afetlere karşı geliştirdiği mekanizmayı da anlatan Reichenbach, “AB'ye giriş sürecinde müzakereleri başlamış olan Türkiye gibi ülkeler de bundan yararlanabilir. Eğer Türkiye bu mekanizmadan yarar sağlamak istiyorsa, yetkili kurum ve kuruluşlar arasında yapacağı çalışmalarla bunu başarabilir” dedi.

  AFET YARDIMLARI

  Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili Ozan Ceyhun da afet yardımları konusuna işaret ederek, “Türkiye, afet yardımları ile ilgili olarak AB ile sıkı temaslar kurmadığı için yeterince yardımları alamıyor” diye konuştu.

  Ceyhun, AB dönem başkanlığını yürüten Avusturya'nın AB ülkeleri içerisinde olası bir afet konusunda Finlandiya ile bir çalışma gerçekleştirdiğini anlatarak, Türkiye'nin müzakerelerin başladığı bu dönemde bu ülkelerle sıkı temasını sağlayarak işbirliği yapmasının son derece yararlar getireceğini söyledi.

  Avrupa Birliği Yatırım Bankası'nın deprem konularında modern projeler ürettiğini de kaydeden Ceyhun, “AB'nin elinde Türkiye'nin bildiğinden daha çok imkanlar mevcut. Aksiyon programları var. Türkiye isterse, bu programların her birinden rahatlıkla faydalanabilir. AB şu ana kadar 150 ülkede gerçekleşen faaliyetleri ile 6 milyar Avro harcadı. Türkiye ise afet konularında AB'den gereken yardımları yeterince alamadı” dedi.

  BÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kirişçi de deprem yönetiminin karmaşık bir süreç olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı