Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şişli Belediyesi kiracı arıyor

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.02.2000 - 00:01

  Esentepe'deki 12 bin metrekarelik 18 katlı Şişli Belediyesi binası nisan ayına kadar boşaltılıyor. Bu binayı çok lüks bulan belediye yönetimi kiracı arıyor. Binadan yararlanan sivil toplum kuruluşları da tahliye ediliyor.

  Şişli Belediyesinin Esentepe'deki hizmet binası önümüzdeki nisan ayından itibaren kademeli olarak boşaltılıyor. Binanın, belediyeye gelir sağlamak için kiraya verilmesi hedefleniyor, ancak şu ana kadar kiracı bulunabilmiş değil.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, seçimlerden önce gazetemizde düzenlediğimiz Şişli zirvesinde projelerini anlatırken, seçilirse belediyenin aşırı büyük ve gösterişli olan binasını kullanmayacağını, kiraya vererek belediyeye ek gelir sağlayacağını söylemişti.

  Sarıgül, başkan olduktan bir süre sonra binayı boşaltmaya başladı.

  Peki Şişli Belediyesi nerede hizmet verecek?

  Belediye yeni bir bina yaptırıyor. Okmeydanı'nda yapılacak olan bina tamamlanana kadar, belediye Osmanbey'deki eski belediye binasına taşınacak.

  STK'lar tahliye ediliyor

  Bazı birimler ise daha önce Hazine Müsteşarlığı'nın kullandığı Ziraat Bankası'na ait olan Şişli'deki binaya yerleşecek. Bu bina geçen sene patlayan bir bomba yüzünden ağır hasar görmüştü. Binanın kullanımı konusunda Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gerekli izni alan belediye binada tadilat yaptıracak ve karşılığında 1,5 yıl süreyle burayı kullanacak.

  Esentepe Maya Center'in hemen yanında bulunan şimdiki belediye binası, Kasım 1993'den beri hizmet veriyor. Fatma Girik döneminde belediyeye ait bir arazi üzerine yapılan bu dev binanın 12 bin metrekare net alanı var. Üçü bodrum katında 15'i yer üstünde toplam 18 katlı.

  Belediye, yalnız kendi birimlerini değil, belediyenin olanaklarından yararlanan sivil toplum örgütlerini de tahliye ediyor.

  Sayıları onu bulan sivil toplum kuruluşu ve dernek, bugüne dek Şişli Belediyesi'nin binalarındaki odaları, telefonları kullanıyordu. Osmanbey'deki eski hizmet binasında, Özürlüler Bilgi Bankası, TÜDEM Eğitim Vakfı, TÜDEV Denizcilik Vakfı, İLAT İletişim Araştırmaları Derneği, BİRSAT Birleşik Sanatçılar Derneği tahliye edildi.

  Feriköy'deki binada bulunan Türk Karaciğer Vakfı ve AİDS Vakfı çıkartıldı. Şu anki hizmet hizmet binasında ikamet eden Haliç Üniversitesi için de tahliye kararı alındı.

  Başkan Sarıgül, sivil toplum örgütlerine, dernek ve vakıflara yine sahip çıkacaklarını ama önce kendi yer sorununu halletmesi gerektiğini söylüyor. Başkan, sivil toplum örgütlerini desteklerken, oluşumun toplum yararına olup olmadığına bakacak, AKUT gibi kuruluşlara öncelik tanıyacak.

  9.5 TRİLYONLUK YENİ BİNA

  Şişli Belediyesi'nin Okmeydanı'nda 6 bin metrekare üzerine yapılacak yeni hizmet binasının proje ve yapım ihalesini Yapıtek İnşaat ile Ceylan İnşaat ortaklığı kazandı. Basına açık olarak yapılan ihaleye kapalı zarf usulüyle teklif veren Yenigün, Simge Turizm, İçtaş İnşaat, Age İnşaat, Aydıner İnşaat ve Yapıtek-Ceylan ortaklığı katıldı. Tahmini bedeli 11 trilyon lira olan yeni binanın proje ve yapım ihalesini yüzde 13.50'lik kırımla Yapıtek-Ceylan kazandı. İki şirket 9 trilyon 515 milyar liraya gerçekleştirecek. Mülkiyeti Hazine'ye ait olan ve Şişli Belediyesi'ne tahsis edilen arsada, yaklaşık 40 bin metrekare inşaat alanı bulunuyor. İnşaatın finansmanını, belediyenin Gülay Atığ (Aslıtürk) döneminde kurulan İstanbul Şişli Vakfı (İŞVAK) ile Şişlili Sanayici ve İşadamları karşılayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı