Şişecam: Sağlıklı ama temkinliyiz

Hürriyet Haber
29.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.04.2009 - 09:55

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş (Şişecam) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, krizin kısa vadede topluluklarını de etkileyeceğini belirterek, söz konusu etkileri asgaride tutacak sağlıklı bir yapıya sahip olmalarına karşın daha temkinli hareket edecekleri aşamalar da bulunacağını bildirdi.

Şişecam’ın İş Kuleleri’nde gerçekleştirilen 73. Olağan Genel Kurulunda Kırman, faaliyet raporunda yer alan mesajında, global krize değinerek Türkiye ekonomisinin hızlı bir büyüme dönemi ve ardından sergilediği yavaşlamadan sonra 2008’de durma noktasına geldiğini, büyümenin iç tasarruflara dayanmamasının başta cari açık olmak üzere dengeleri bozarak ekonomik genişlemeyi sürdürülebilir olmaktan çıkarttığını ve dünyaya paralel olarak bir resesyon sürecine girildiğini kaydetti. Kırman, şu bilgileri verdi:

2008 sonuçları

"Satış gelirlerimiz 2.9 milyar dolar düzeyinde olup, dolar bazında büyümemiz yaklaşık yüzde 16 olarak gerçekleşti. Uluslararası satışlarımızın toplamdaki payı yüzde 50’ye yükseldi. Cam üretimimiz 3.5 milyon ton düzeyine yaklaşarak yüzde 15 arttı. Üretimimizin yüzde 35’i yurt dışı üretim birimlerimizde gerçekleştirildi."

Şişe Cam'daki iş fırsatları

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı