Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sis yerini yağışa bırakıyor

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye, 7 Aralık Perşembe gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına girecek. Özellikle yurdun doğu kesimlerinde kar yağışının etkili olacağı bildirildi.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, Marmara ve yurdun iç kesimlerinde görülen sisli hava yarın da devam edecek. Sisli hava 7 Aralık Perşembe günü etkisini kaybedecek.

  Türkiye, aynı gün Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yağışlı hava özellikle yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde etkili olacak. Yağışlar, Karadeniz kıyılarında yağmur şeklinde beklenirken, özellikle yurdun doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda kar yağışı şeklinde gerçekleşecek.

  8-9 Aralık tarihlerinde de Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu yağışlı olacak. Yağışlar Karadeniz kıyıları, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

  10 Aralık Pazar günü ise Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'da kar yağışı görülecek. Hava sıcaklığı ise yağışla birlikte yurdun kuzey kesimlerinde azalacak.

  Meteoroloji uzmanları, özellikle yurdun doğu kesimlerinde görülecek kar yağışının etkili olacağını bildirdiler.

  Ulaşıma sis engeli

  Ankara'da yoğun sis, hava ulaşımını etkiliyor. Esenboğa Havalimanı'nda, yoğun sis nedeniyle tüm seferler gecikmeli olarak yapılabiliyor.

  Sabah saatlerinde yapılması gereken İzmir ve İstanbul, Antalya ve Adana'dan Ankara'ya seferler, yoğun sis nedeniyle yaklaşık 45'er dakika gecikmeyle gerçekleşti.

  Esenboğa'da görüş mesafesinin 100 metreye kadar inmesi nedeniyle İstanbul, Elazığ, Van, Ağrı, Siirt, Batman, Erzurum, Tokat, Kahramanaraş, Mardin ve İzmir'e yapılacak seferlerde de gecikmeler yaşandı.

  Ankara Vali Yardımcısı Burhan Terzioğlu, yaptığı açıklamada, Esenboğa'da uzun yılların ortalamasına göre en yoğun sisin Aralık ayında görüldüğünü belirtti.

  Esenboğa'da yoğun sisin Cumartesi gecesi başladığını ifade eden Terzioğlu, gece de saat 04.00'ten itibaren sisin etkili olduğunu, yoğun sis nedeniyle seferlerin gecikmeli olarak yapılabildiğini kaydetti.

  Sis nedeniyle iptal edilen sefer bulunmadığını belirten Terzioğlu,öğle saatlerinden itibaren sisin etkisini kaybedeceğini bildirdi. Terzioğlu, Esenboğa'da yarın da sis görüleceğini, 7 Aralık Perşembe gününden itibaren ise sis beklenmediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı