"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Sis çanı

DEMİR Özlü’yü ‘Bir Beyoğlu Düşü’ adlı kitabıyla tanımıştım. Yıl 1985, 1986 olmalı.

Fena halde gencim, hatta doğru tanımlamaya göre ergen irisiyim!
‘Soluma’, ‘Bunaltı’, ‘Bir Uzun Sonbahar’, ‘Aşk ve Poster’ gibi kitaplarını daha sonra okudum, hepsini sevdim fakat ruhumda hep ‘Bir Beyoğlu Düşü’nün izi kaldı.
‘Bitmesin diye yavaş okunan kitap’ kavramıyla bu sayede tanıştım, tanıştığıma memnun oldum vesaire...

* * *

Uzun süredir hayalini kurduğum bir konser için eğriyi doğruyu denk getirip Berlin’e kaçarken yanıma aldığım kitap Özlü’nün ‘Önünde Boş Bir Uzam’ı oldu. Son kitabı, yayınlanalı çok olmadı.
Tesadüfe dikkat buyurunuz, ‘anlatı’ tarzındaki kitabın ‘kahramanı’ da Berlin sayılır.
1986’dan beri iziyle yaşadığım dile teslim olup gezmeye karar veriyorum şehri:
‘İşte Tim, Naziler kitapları bu alanda yaktılar. Tam da hukuk fakültesinin karşısında...
Hackesher Markt kuşkusuz kentin eski pazar alanlarından biriydi, şmdi de üzerinde seyyar satıcılar, seyyar kahveler, her ulustan gezici bir kalabalık kaynaşıyordu.
Oradan Rosethaller Caddesi’ne doğru yürüdünüz, ardından Tim’in isteği üzerine daha ötelerdeki Rosa Luxenburg Alanı’na...’

* * *

Otel odasında, konsere birkaç saat kala bu yazı için oturduğumda içimdeki tembelin, uyuşuğun imdadına yetişiyor yazar...
“El emeğiyle çalışanlar, gündüzleri –gece yarısından sonra çalışanlar bir yana- saat 9’la öğleden sonra 5 arasında çalışanlar karşısında utandın, suçluluk duygusu hissettin.
Utanmamalısın.
İyi yazılabilmiş her yazı bu haksızlıklar da içinde olmak üzere, bütün haksızlıklara başkaldırmadır.
Kimsenin sesi çıkmıyor.
Kalabalıklar bastırılmış düşlerinin soluk imgeleri içinde sürüklenip gidiyorlar.
Kendini iyileştirmek için yazdığını düşünsen de ıssız çöllerden ya da Berlin’deki kanallardan söz etsen de bir sis çanı olacaksın sen.
Korkma, kendini koy ortaya” diyor Demir Özlü...

* * *

Kongre nutukları, felaket haberleri, lig mücadelesi, köşe yazısı formatında konjonktürel ihbar hatları vesaire arasından sıyrılıp kaçıp sığındığım Berlin’de kendime bir sis çanı ararken bu satırları buluyorum işte...

(Önünde Boş Bir Uzam, Demir Özlü, 2012, Yapı Kredi Yayınları)

X