Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sırplar veya Çekler elenirse seribaşıyız

Bu akşam play-off’a kalmamız halinde, Sırbistan ya da Çek Cumhuriyeti’nden biri elendiği takdirde kura çekimine seribaşı olarak katılacağız.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

AVRUPA Şampiyonası’na katılmak için play-off oynayacak 8 tane grup 2.’sinden 4’ü kura çekiminde seri başı olacak. Bu akşam grup 2.’liği için sahaya çıkacak Milli Takımımızın seribaşı olabilmesi için Hırvatistan, Portekiz, Yunanistan, İsveç, Fransa, Danimarka, Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti gibi 8 ülkeden en az 5’inin play-off’a kalmaması gerekiyor. İlk bakışta mucize gibi görünen bu ihtimalin gerçekleşme olasılığı ise şaşırtıcı derecede yüksek. Şimdi basit bir hesap yapalım...

Hırvatistan ile Yunanistan, Portekiz ile de Danimarka aynı grupta olduğu için dördünden ikisi play-off’a kalacak. Bunlara play-off’u garantileyen İsveç’i de ekleyelim ama ortaya çıkacak üç takımdan birisini en iyi 2. olarak finallere gideceğinden listeden düşelim. Fransa da büyük ihtimalle evinde Bosna’ya yenilmeyip şampiyonaya direkt gidecek.

İkisinin de maçları kolay değil

Bu durumda seribaşı olacak 2 takım kalıyor. Diğer iki seribaşı için sıralama Sırbistan, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye şeklinde. Yani Sırplar ya da Çekler grup ikincisi olamazsa biz kura çekiminde seribaşı olarak daha dişimize göre rakiplerle karşılaşacağız. Hemen hatırlatalım; Sırbistan son maçında deplasmanda Slovenya’yı yenemezse elenecek. Çek Cumhuriyeti ise İskoçya, İspanya’yı yener ya da kendisi Litvanya’ya yenilirse ikinci olamayacak.

Slovenya’yla oynayacaklar

Play-off kurasında seribaşı olmamız için Sırbistan’ın, bugün deplasmanda Slovenya’yı yenememesi gerekiyor. Bu durumda sıralaması bizden daha aşağıda olan Estonya play-off’a kalacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz