Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sırplar Mladiç ile teslim pazarlığı yapıyor iddiası

  (a.a.)
  23.02.2006 - 22:10 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da bir ajansın haberine göre, Sırp makamları, Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç ile, BM savaş suçları mahkemesine teslim edilmesinin pazarlığını yapıyor.

  ANP ajansının bildirdiğine göre, Hollanda Dışişleri Bakanı Ben Bot, Hollanda parlamentosunda yaptığı bir açıklamada, bu hafta Belgrad'a yaptığı ziyaret sırasında Sırp muhataplarının kendisine, Mladiç'le görüşmelerin sürdüğünü söylediklerini aktardı.

  Habere göre, Bot, Sırp makamlarıyla görüşmelerinden 63 yaşındaki Mladiç'in hasta olduğunu ve bunun görüşmeleri etkileyebileceğini çıkardığını söyledi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, ANP'nin haberini yalanladı.

  Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesinin başsavcısı Carla del Ponte, dün, Bosna savaşı sırasında 8 bin Boşnak erkeğinin öldürüldüğü Srebreniça katliamı emrini vermekle suçlanan General Ratko Mladiç'in yakalandığı haberlerini kesin dille yalanlamıştı.

  Del Ponte, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, Belgrad'da yayılan Mladiç'in yakalandığına veya teslim olmak için görüşmelerde bulunduğuna dair söylentilerin asılsız olduğunu söylemişti.

  Carla del Ponte ayrıca, Sırp yetkililerinin Mladiç'e ulaşabileceklerini belirterek, Sırp generalin hemen tutuklanması talebinde bulunmuştu.

  Avrupa Birliği yetkililerine de seslenen del Ponte, Sırbistan'ın AB üyeliğinin Mladiç'in yakalanması koşuluyla ilişkilendirilmesine devam edilmesini istemişti.

  Tanjug, önceki akşam Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki televizyon kanalı TV BN'ye dayanarak, Mladiç'in Belgrad'da gözaltına alındığını duyurmuştu. Sırbistan-Karadağ hükümeti ise bu haberi yalanlamış, ancak Sırp basınında bu kez Mladiç'in yerinin belirlendiği ya da yetkililerle görüştüğü haberleri çıkmıştı.

  Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karaciç ve askeri lideri Mladiç, eski Yugoslavya için kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından savaş suçlusu olarak aranıyor. Mladiç, Karaciç'le birlikte, 1995 temmuzunda Srebreniça'da yaklaşık 8 bin Müslüman erkeği ve çocuğunun katliam emrini vermek ve 12 bin kişinin öldüğü 43 aylık Saraybosna kuşatması sırasında soykırım işlemekle suçlanıyor.

  Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, halen söz konusu mahkemede yargılanıyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı