Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sırplar’a vur emri

  Hürriyet Haber
  24 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mart 1999 - 00:01

  Amerikalı diplomat Richard Holbrooke'un Belgrad'ı ikna çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine NATO Yugoslavya’ya karşı askeri harekat emri verdi.

  Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç ile görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını bildiren Holbrooke, Belgrad'dan eli boş ayrıldı. Başkan Clinton, bunun üzerine yaptığı açıklamada, Sırbistan'a karşı bir NATO askeri harekatında kararlı olduklarını, aksi takdirde, alevlerin hızla Balkanlar'a yayılarak Türkiye ve Yunanistan'ı karşı karşıya getireceğini söyledi.

  NATO Genel Sekreteri Javier Solana, TSİ 00.20'de düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya'ya karşı askeri harekat kararı verildiğini açıkladı. İttifakın hedefinin ‘‘Yugoslav halkına savaş açmak değil. Kosova'ya barış getirmek’’ olduğunu söyleyen Solana, diplomatik çabalarla bu yolun tıkandığını belirterek hava harekatı için düğmeye bastı.

  SERİ VE SERT OLACAK

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, seri ve çok sert bir hava harekatı planladıklarını bildirerek ilk aşamada, radarlara yakalanmayan F-117A ‘‘Stealth’’ (hayalet) uçaklarıyla Sırp hava savunma sistemlerini etkisiz hale getireceklerini kaydettiler. Sırp hedeflerinin gemilerden atılan Tomahawk füzeleriyle vurulacağı da belirtiliyor.

  Rusya Başbakanı Yevgeniy Primakov, dün sabah başlattığı ABD gezisini, harekat emrinden önce iptal ederek Washington'a bir saat kala havada uçağı geri çevirdi ve Moskova'ya döndü. Primakov'un bu kararı, uçağı Atlas Okyanusu üzerindeyken ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra aldığı belirtildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı