Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sırp Kasabı isyanı

  Hürriyet Haber
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2011 - 09:14

  Bosna Savaşı sırasında binlerce Boşnak’ın katledilmesi emrini veren Sırp Kasap Radko Mladiç, yakalandığı günden bu yana hasta, bunamış ve son olarak da deli gibi davranıyor.

  Mladiç, yakalanmasının ardından ilk sorgusunda “Madem gitmeme izin vermiyorsunuz o zaman kızımın tabutunu getirin” diyerek, avukatlarının “Sağlık durumu kötü, cezai ehliyeti yok” itirazını destekler sözler sarfetti.
  Sırbistan’da geçen hafta bir köy evinde yalnız başına yakalanan 69 yaşındaki Mladiç için Sırp milliyetçi gençler başkent Belgrad sokaklarını önceki akşam savaş alanına çevirdi. Gösteride polisle kıyasıya çatışanların büyük bölümünü, 16 yıl önceki Bosna savaşında hayatta bile olmayan genç çocuklar oluşturdu.
  Türkiye Büyükelçiliği’nin de bulunduğu kent meydanında toplanan yüzlerce genç, polise taş ve sopalarla saldırdı. Dlaylarda 32 polis yaralandı, 180 gösterici tutuklandı. Gösterileri, Mladic’ten önce 2003’te Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim olan bir diğer Bosna suçlusu Vojislav Seselj’in başkanlığını yürüttüğü Sırbistan Radikal Partisi organize etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı