ANKARA HABERLERİ

Şırnak'tan Ankara'ya yürüyor

Hürriyet Haber
20.09.2012 - 18:00Son Güncelleme :

Dünya Barış Günün'de yola çıkan Halil Sevda, 375. kilometreye ulaştı.

Hürriyet Haber

Ali LEYLAK-Ömer PINAR (DHA

ŞIRNAKLI Halil Sevda, 1 Eylül Dünya Barış Günü başlattığı yürüyüşünde Şanlıurfa’ya ulaştı. Yolculuk sırasında kendisine eşlik eden arkadaşlarıyla geldiği Şanlıurfa’da sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından karşılanan Sevda, "Bölgede barışın hakim olmasını istiyorum" dedi.
Irak sınırına düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin öldüğü Şırnak’ın Uludere ilçesinde yaşayan Halil Sevda, 1 Eylül’de barış isteğine dikkat çekmek için Ankara’ya yürüyüş başlattı. Sevda’ya, yürüyüşü sırasında aktivistler İbrahim Yaylalı, Serap Halvaşi ve Merve Çöger de katıldı. Yürüyüşünün 19. gününde 375 kilometre yol kat ederek Şanlıurfa’ya ulaşan Sevda ve beraberindekiler STK temsilcileri tarafından karşılandı.

30 YILDIR İNSANLAR ÖLÜYOR

Ahmet Bahçıvan iş merkezi önünde gazetecilere açıklama yapan Halil Sevda, hedefinin Şırnak’tan Ankara’ya kadar 1300 kilometre yürüyerek barış dileğini herkese duyurmak olduğunu söyledi. Sevda, "Benim yürüyeceğim güzergah üzerinde 30 yıldır asker, polis, gerilla ve siviller ölüyor. Bunun için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara’ya barış çağırısı için yürüyüş başlattım. Yolculuk boyunca uğrayacağım her şehirde savaşın yol açtığı insan hakları ihlallerini kamuoyuyla paylaşacağım. Bu topraklarda artık kan ve gözyaşı akmamasını, barış tohumlarının yeşermesini istiyorum" dedi.
Halil Sevda ve beraberindekiler Şanlıurfa’da 1 gün dinlendikten sonra yola devam edeceklerini dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şırnak'tan Ankara'ya yürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı