Gündem Haberleri

  Şırnak'taki STK'lardan Başbakan'a tepki

  Ercan KALAY/ŞIRNAK, (DHA)
  25.05.2011 - 20:11 | Son Güncelleme:

  Şırnak’taki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin oluşturduğu Şırnak Emek Platformu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şırnak mitingi sırasında yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

  Başbakan Erdoğan’ın konuşma yaptığı alanda basın açıklaması yapan Platform Dönem sözcüsü Serhat Uğur, "Amacımız dün yalanlarla doldurulan bu alanın gerçek ve dürüst söylemlerle temizlenmesidir" dedi.

  Şırnak’taki sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Şırnak Emek Platformu üyesi yaklaşık 50 kişi, akşam saatlerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün miting düzenlediği Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, basın açıklaması yaptı. Platform Dönem Sözcüsü Serhat Uğur, Başbakan Erdoğan’ın kendisiyle yüzleşmekten kortuğunu belirterek, "Bir başbakanın kendisiyle yüzleşmekten ne kadar korktuğunu ve ne kadar çelişki dolu olduğunu ispatlamak için burada toplandık. Halkımızın gözlerinin içine baka baka gerçekleri çarpıtan Başbakan’a birkaç sözümüz var. Sadece kendine demokrat ve kendine Müslüman olup muhalif tüm kesimleri düşman ilan ederek, marjinalleştirmeye çalışan Başbakan, her gün çıktığı mitinglerde olduğu gibi dün de ötekileştirdiği tüm kesimlere hakaret etmekten ve onları küçük düşürmeye çalışmaktan geri durmadı. Adeta bahşedici bir padişah gibi davranarak ’bunları size ben verdim, ben yaptım’ diyerek kendisi için, ’olmazsa olmazı oynayan’ Başbakan’ın evde uyurken hiç de rahatsız olmadığını öğrendik artık" dedi.

  ŞIRNAKLILAR, BİR GÜNLÜĞÜNE OHAL’İ YAŞADI

  Başbakan’ın Şırnak’ta yaptığı konuşmada, politikalarıyla, torba yasası ve sömürü düzeni ile esnafı ne hale getirdiğinden bahsetmediğini ifade eden Uğur, "Demokratik ve STK ile siyasi temsilciler hakkında açılan yüzlerce kanunsuz soruşmadan da bahsetmedi. Ayrılan onca bütçeye rağmen 10 yıldır tamamlanmayan yollardan bahsetmedi. Her gün sokak ortasında katledilen kadınlardan ve çocuklardan hiç bahsetmedi. Belediyemize haksızlık yapılmasına da asla izin vermeyiz. Dün Başbakan gelmeden bir gün önceden başlayıp, şehri terk edene kadar geçen sürede halkımıza yaşatılan olağanüstü hal durumu, bir savaşın olduğunu göstermeye yeter. Yolların neredeyse tamamı kapatıldı, yurttaşlarımız yolda yürürken bile üzerleri arandı, ceplerinde ne varsa boşaltıldı. Madem savaş yok, neden binlerce polis ve özel harekat timleriyle donatıldı etrafımız? Her evin çatısında, her sokak başında duran, elinde silahıyla gelen geçen vatandaşı süzen bunca güvenliğe ne gerek vardı başbakan?" diye konuştu.

  VİCDANEN RAHATSIZLIK DUYARSA, DİYARBAKIR’DA SİVİL CUMA NAMAZINA KATILSIN

  Şırnak halkının kepenk kapatmasından rahatsız olan Başbakan Erdoğan’a "Bir çift sözümüz var" diyen Uğur, "Kepenkleri PKK kapattırdıysa derhal istifa etmelisin. Çünkü bu halde yok sayılmışsındır. Fakat halkımız kendi iradesiyle kapattıysa bu sese kulak vermek zorundasın. Postacı emekçilerin dahi çalışamadığı dün, çocukları tartaklayan polislere itiraz eden bir Kürt genci dövüldü ve üstelik gözaltına alındı. Eğer vicdanen rahatsız oluyorsa Başbakan’ın Diyarbakır’da önümüzdeki ilk sivil Cuma Namazı’na katılmasını ve söylediği yalanlar için af dilemesini tavsiye ediyoruz. Aksi halde mahşere kalmadan Türkiye halkları gerekli cevabı sivil itaatsizliğiyle yükselen iradesini sandığa koyacaktır" dedi.

  ERDOĞAN’I ŞIRNAK’TA 2’NCİ PEYGAMBER İLAN ETTİLER

  Basın açıklaması için hazırlanan metini okuduktan sonra da sözlerine devam eden Uğur, "Her fırsatta Kürtler’in iradelerini peygamberleştirdiğini iddia edenler, ’işte bizim ikinci peygamberimiz’ diyip Recep Tayyip Erdoğan’ı kendileri ikinci Peygamber ilan ediyorlar. Bunun bir yansımsını da Şırnak’ta gördük. Tam karşımıza asılan bir pankartta ’Ey Allahın dostu, beyaz gömlekli lider’ gibi sözler yazdılar. Her fırsatta yatıp-kalkıp dinden, imandan-ahlaktan, hayadan bahsedenlerin bu kadar menfi çıkarlar için dine de kendilerince ayar vererek bu hale getirilmesi tüm Türkiye halkları tarafından kınanmalıdır" diye tepki gösterdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı