ŞIRNAK HABERLERİ

Şırnak'ta yapılması planlanan baraj

AA / Şaban Yılmaz
25.12.2014 - 17:49Son Güncelleme : 25.12.2014 - 17:49

- Beytüşşebap ve Uludere ilçesi arasında yapılması planlanan Can Barajı ve HES Projesi konusunda vatandaşların görüşmelerine başvuruldu

YEREL HABERLER ŞIRNAK

AA / Şaban Yılmaz

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Beytüşşebap ve Uludere ilçesi arasında yapılması planlanan Can Barajı ve HES Projesi ile ilgili vatandaşların görüşlerini almak amacıyla tanıtım toplantısı yapıldı.

Şırnak'ta bir otelde düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Volkan Kuzulu, Şırnak Çevre Platformu üyeleri, HDP ve DBP yöneticileri, köy muhtarları, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu düzenleyen firmanın yetkilileri ve yapımcı firma temsilcileri katıldı.

ÇED firma yetkilisi Birol Çoban, yaptığı konuşmada, toplantıyı ÇED Yönetmenliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuatı kapsamında vatandaşların görüşlerini almak için düzenlendiğini söyledi.

Buradaki görüşlerin ÇED raporunun hazırlanmasında önemli olduğunu belirten Çoban, "Rapor kapsamında, ormanlık, yerleşim yerlerin bulunduğu, tarımsal sulama, kullanma suyu tespit edilecek. Sosyal çalışma kapsamında, sosyolog, ziraat mühendisleri, köylülerle, muhtarlarla bu durum paylaşılacaktır. Göl alanı ve gövdesinin bulunduğu alan ile ilgili tüm ağaç miktarları orada tespit edilecek. Ekosistem değerlendirme raporu üç akademisyen tarafından hazırlanacak" dedi.

ÇED raporundaki taahhüt ve izinlerin tamamlamadan inşaatın kesinlikle başlamayacağına dikkati çeken Çoban, şöyle konuştu:

"Bu barajın herhangi bir iletim kanalı ve tüneli yok. Sadece dere üzerindeki gövdeden enerji üretilecek. Su, enerji üretildikten sonra yine dere yatağına bırakılacak. Yerleşim yerlerin su altında kalmaması için kot çalışması o yönde yapılmış. Düzenlenecek ÇED raporu daha sonra bakanlıkça halkın görüşüne sunulmak üzere duyurulacak. O raporda eksik gördüğünüz konuları yine yazılı olarak bildirebilirsiniz. ÇED'te bir takım taahhütler yer alıyor. Tüm bu izinler alınmadığı sürece inşaata kesinlikle başlanmıyor."

Çevre Platformu adına söz alan Müslüm Tatar da barajın yapımına karşı olduklarını belirtti.

Platform üyesi Ekrem Ertaş ise bölgede yapılan barajlar nedeniyle coğrafyanın kirletildiğini savundu.

Beytüşşebap ilçesine bağlı Taşarası Köyü Muhtarı Fehmi Ecer de barajın zararlı olduğunu ileri sürerek, "Ankara'dan bizi telefonla arayarak burayla ilgili bir baraj olacağını söylediler. Barajın ne kadar zararlı olacağını bilmiyoruz. Bölge halkı da bilmiyor. Toplantı burada olduğu için halkın buraya gelmesi mümkün değil. Halkımızı bilgilendirmeden, birşey diyemeyiz" şeklinde konuştu.

Toplantıda hazırlanacak rapor için konuşmaların kayda alındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şırnak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şırnak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şırnak'ta yapılması planlanan baraj haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ŞIRNAK NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:18
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı