Gündem Haberleri

  Şırnak'ta meşaleli yürüyüş

  Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)
  19.08.2009 - 12:49 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK'ta 17 yıl önce PPK baskınıyla başladığı belirtilen ve 54 kişinin hayatını kaybetti 3 gün süren olayların yıldönümünde, DTP'nin akşam meşaleli yürüyüş yaparak protesto gösterisinde bulundu.

  Şırnak'ta 18 Ağustos 1992 tarihinde çıkan 3 gün 3 gece süren, 54 kişinin öldüğü olaylar, dün akşam DTP öncülüğünde yapılan yürüyüşle kınandı. Yürüyüşe Şırnak Belediye Başkan Vekili Muraf İke, DTP İl Başkanı Selam Bayar, çevre ilçe belediye başkanları ile yaklaşık 500 kişi katıldı. Ellerinde meşalelerle 2 kilometre yürüyen grup, ‘18 Ağustos katliamını kınıyoruz’, ‘18 Ağustos katliamı insanlık ayıbıdır’, ‘18 Ağustos kara bir lekedir’ yazılı pankart taşıdı. Olaylarda ölen 54 kişinin adının yazılı olduğu ‘1992 Şırnak demokrasi şehitleri’ yazılı pankart Cumhuriyet Meydanı'na asıldı.

  Şırnak Belediye Meclis üyesi DTP'Lİ Hüseyin Birlik, kentte 17 yıl önce yaşanan olayların hafızalardan silinmediğini ve bu olayı kınamak için toplandıklarını söyledi. Birlik, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in Türkiye kamuoyunu kandırarak, ‘PKK, Şırnak'ı bastı’ açıklaması yaptığını öne sürerek şunları söyledi:

  “Mart ve Ağustos aylarında yapılan katliamlarda Şırnak tamamen boşaltıldı. Vatandaşların bir kısmı çevre il ve ilçelere giderken, bir kısmı da batı illerinde sürgün gibi yaşamaya zorlandı. 18 Ağustos 1992 tarihinde Şırnak'ta yaşanan katliamda, ‘PKK kenti bastı’ denilerek uçak hariç her türlü savaş aracı kullanıldı. Tank, uçaksavar, top, havan, lav ve roketatar gibi silahlarla kent günlerce tarandı. ‘PKK saldırdı güvenlik güçlerimiz karşılık verdi’ denmesine rağmen, katliam sonrasında kente gelen heyet ve gazeteciler, Tümen Komutanlığı, askeri binalar, lojmanlar, emniyet müdürlüğü ve karakollarda tek mermi izine rastlamadı. Özelikle askeri karakollar ve tümen komutanlığın karşısındaki evlere atılan silahlar deyim yerindeyse kevgire dönmüştü.”

  Birlik, o dönemde olanların çatışma olmadığını, tek taraflı olarak o dönemin kentteki en yüksek askeri yetkilisi Tümgeneral Mete Sayar'ın emri ile halka yapılan planlı ve bilinçli bir saldırı olduğunu iddia etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı