Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şırnak Valisi: Boykota öğrenciler uymadı

  Ebubekir KARATOPRAK/ ŞIRNAK, (DHA)
  16 Eylül 2013 - 13:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2013 - 13:52

  ŞIRNAK Valisi Hasan İpek, BDP ve DTK’nın, anadilde eğitim için okulları bir hafta boykot kararına çocukların uymadığını söyledi. İpek, "Ben tüm Türkiye’ye ve dünyaya bunu ilan etmek istiyorum. Şırnaklı artık 30 yıldan beri bıktı her taraftan sıkıştırılıp azarlanmaktan ve bunlara uymayacaklar inşallah. Türkiye’de okullar nasıl ise burada da onun gibidir. Normal eğitim öğretimimiz devam ediyor" dedi. Eğitimi boykot kararına Van, Bitlis, Muş ve Mardin’de de rağbet gösterilmedi.

  BDP ve DTK’nın anadilde eğitim için okulları bir hafta boykot kararı almasına rağmen, Şırnak’ta ilk gün okula katılım oranının yüzde 70’lerde olduğu bildirildi. Şırnak Valisi Hasan İpek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak’ta eğitimin normal şekilde başladığını belirtti. İpek şunları söyledi: Şırnaklının 30 yıldır çektiği eziyet bence yeter. İnsanlar eğitim alsın. Türkiye’nin her yerinde insanlar eğitimlerini alıyor. Türkiye’nin her yerinde ekonomilerini geliştiriyorlar. Sosyal alanda gelişiyor ve haliyle iller gelişiyor. Şırnak’ta çocukların okullarına gitmemesini sağlayarak propaganda yapmak kadar kötü bir şey olabilir mi? Bu Şırnaklı’ya eziyet değil mi? Bu Şırnak insanının normal yaşamaya hakkı yok mu? Politik mücadele ayrı bir şey. Çocukların eğitimine karşı çıkmak, yani çocukları eğitimden mahrum bırakmaya yönelik propaganda yapmak kadar kötü bir şey olabilir mi?

  OKULUN İLK GÜNÜNDEN KARELER

  ’HİÇBİR SIKINTIMIZ YOK’

  Çocukların boykota uymadığını söyleyen Vali İpek, Şırnaklı’ların çok bilinçli insanlar olduklarını kaydederek şöyle konuştu: "Propagandalara uymuyorlar ve uymayacaklar. Biz de bu anlamda Şırnaklı velilerin hepsine teşekkür ediyoruz. Benim öğretmenlerim milli eğitim müdürüm hepsi yerinde. Çocuklarımızın eğitim öğretimi başladı, hiçbir sıkıntımız yok. Ben tüm Türkiye’ye ve dünyaya bunu ilan etmek istiyorum. Şırnaklı artık 30 yıldan beri bıktı her taraftan sıkıştırılıp azarlanmaktan ve bunlara uymayacaklar inşallah.Türkiye’de okullar nasıl ise burada da onun gibidir. Normal eğitim öğretimimiz devam ediyor" dedi.

  Şırnak Valisi: Boykota öğrenciler uymadı

  SADECE DÖRT ÖĞRENCİSİ VAR


  OKULLARDA ÖNLEM

  Şırnak Valisi: Boykota öğrenciler uymadı

  Şırnak’ın İdil İlçesi’nde ise alınan boykot kararı nedeniyle güvenlik güçleri okul önlerinde sıkı güvenlik önlemleri aldı. İdil’in bazı mahallelerindeki okullarda boykot çağrısına uyanların okula gitmediği görüldü. Geçen yıl ilçede alınan boykot kararı nedeniyle, okula giden öğrencilere molotof ve havai fişekli saldırılar düzenlenmiş ve 2 öğrenci yaralanmıştı. Polis de bu yıl olası bir saldırıya karşı, özellikle okul önlerinde güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardı.

  ÖĞRENCİLER DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE HALAY ÇEKEREK OKULA BAŞLADI

  BDP’nin eğitimi boykot kararına Van, Bitlis, Muş ve Mardin’de de rağbet gösterilmedi. Mardin’de 2013-2014 eğitim öğretim dönemi bin 163 okul ve 222 bin öğrenci ile başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren okulların yolunu tutan öğrenciler, ilk ders zilinin heyecanını aileleri ile birlikte yaşadı. Mardin Valisi Ahmet Cengiz, eğitim boykotu çağrısının Mardin’de ilgi görmediğini belirtti. Boykot çağrısının, çocukların bilgisiz ve cahil kalmasına yönelik olduğunu belirten Vali Cengiz, şu ana kadar okullarda herhangi bir sıkıntı olmadığını, bütün sınıflarda bulunan öğrencilerin okullarına gittiğini gördüklerini ifade etti. Vali Cengiz, ”Mardin halkı kadirşinas bir halktır. Her zaman sağduyulu ve eğitime önem veriyor. Mardin'in eğitim ve öğretimde özlenen başarıyı yakalayabilmesi için bu işe gönül verenlerin seferberlik anlayışı içinde çalışmasıyla mümkündür.” dedi. Mardin Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin de Mardin’de okulların sorunsuz açıldığını ve boykot çağrısına rağbet gösterilmediğini söyledi. Ekin, ”Mardin merkez ilçe ve köylerde bulunan bütün okullarımız eğitim sezonuna açıldı. Bütün öğrenciler şu anda derslerinde öğretmenleri ile birlikte sınıfta kaynaşıyor. Mardin’de herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.” şeklinde konuştu.

  Boykot çağrısına ilgi gösterilmediği Mardin’de bazı okullarda öğrenciler davul zurna eşliğinde halay çekerek, okula bayram havasında başladı. Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'na yeni başlayan öğrenciler için düzenlenen törende, öğrenciler ve öğretmenler davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti. Artuklu Kaymakamı Söner Karataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin ve öğrenci velilerinin katıldığı tören sonrası okulların açılması sevincini yaşayan öğrenciler, öğretmenler ve veliler, davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti. Tören sonunda eğitime başlayan öğrencilere Artuklu Kaymakamı Soner Katataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin tarafından kitap hediye edildi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı