Gündem Haberleri

  Şırnak Valiliği'nden 'Uludere' soruşturması

  Ferit ASLAN/ ŞIRNAK,(DHA)
  03.01.2012 - 12:16 | Son Güncelleme:

  Şırnak Valiliği Uludere'deki olayla ilgili idari soruşturma başlattı.

  ŞIRNAK Valiliği, Uludere İlçesi’nde Türkiye-Irak sınırında gerçekleştirilen hava operasyonunda 35 kişinin ölmesinden sonra ortaya atılan iddialarla ilgili idare soruşturma başlattı. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Vali yardımcısı başkanlığındaki soruşturma heyetinin bütün iddiaları inceleyeceğini ve herkesle görüşüp ifadelerini alacağını belirterek, "İdari soruşturma titizlikle sürdürülecektir. Gerek duyulması halinde bakanlıktan müfettiş istenecektir" dedi.

  Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Uludere’nin Irak sınırında 35 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan olaydan sonra basında çıkan ve ortaya atılan iddialarla ilgili idari soruşturma başlattıklarını açıkladı. Vali Özkan, "Vali Yardımcısı başkanlığında, bir kaymakam ve muhakemat müdüründen oluşan 3 kişilik soruşturma heyeti, bu iddiaları inceleyecek. Özellikle bölgede yapılan kaçakçılık ve bu kaçakçılıktan kolluk kuvvetlerinin haberdar olduğu ile ilgil iddialar titizlikle incelenecektir. Bölgedeki karakolların durumu ve bu iddiaların ortaya atanlar dinlenecek. Karakollarda görev yapan askerler dinlenecek" dedi.

  Vali Özkan, yaşanan bu üzücü olayın bütün yönleriyle idari bakımdan incelendiğini ve inceleneceğini; gerek duyulması halinde mülkiye müfetişlerinin de istenebileceğini belirtti. Özkan, "Olay ile ilgili dört koldan soruşturma ve incelemeler sürüyor. Hem adli bakımdan, hem olayın idari bakımından bütün iddialar araştırılacaktır. Kamu oyunun bu konu hakkında emin olmasını istiyoruz. Bütün detaylar en ince ayrıntısına kadar soruşturulacaktır" dedi.

  Olayla ilgili Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlatmıştı. Uludere Cumuhriyet Başsavcılığı, olay günü insansız hava araçlarının çektiği görüntüleri Genelkurmay Başkanlığı’ndan talep etmişti. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı