Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Şirketlerin son vergi komedisi

BAŞLIKTA, "son vergi komedisi" dedik çünkü aynı komediyi yıllardır izliyoruz. Önce, gelir vergisi mükellefi olanların, meslek grupları itibariyle ortalama kazancı ve ödediği vergi açıklanıyor. Sonra, asgari ücretli ile kıyaslanıyor.

Biz de "Derici, kuyumcu ve kürkçüye kız yok" diye yazıyoruz.

Kız verilmeyecek olanlar da her yıl ufak tefek değişiklikler oluyor ama genel çerçeve aynı...

Örneğin 2005 yılı aylık kazancı asgari ücretliden düşük olan derici (218), lokantacı (260), mobilyacı (284), kürkçü (284), ayakkabıcı (303), süpermarketçi (309), turizmci (321), konfeksiyoncu (333), inşaat malzemecisi (379), fırıncı (464) ve kuyumcu’ya (526) kız vermeyin diye yazmıştık. (Bkz. 10 Mayıs 2006 tarihli Hürriyet) Nedenine gelince, bunların parantez içinde yazılı aylık gelirleri, asgari ücretin brüt tutarından bile azdı.../images/100/0x0/55ea51dbf018fbb8f87827b6

ŞİRKETLER DE AYNI

Şimdi de şirketlerin kazancı açıklandı. Yan tarafta yeralan haberde, faaliyet grupları itibariyle şirketlerin yıllık kazancı ve ödedikleri vergilerin listesi yeralıyor.

Aylık bazda ele alınca, kazanç daha küçülüyor. Tabloda, düşük kazanç bildiren bazı faaliyet gruplarının aylık kazancı ve vergisi gösterilmiştir.

ŞİRKETLERİNKİ DAHA DÜŞÜK

Tabloyu inceleyip, gelir vergisi mükellefleri ile kıyaslandığımızda, şirket şeklinde faaliyette bulunan; kürkçü, dişçi, mobilyacı, lokantacı ve konfeksiyoncu gibi meslek gruplarının, çok daha az kazanç gösterdiği ve vergi ödedikleri ortaya çıkıyor.

Nedenine gelince, tablodaki şirketler ya limited ya da anonim şirkettir. Limited şirkette en az 2, anonim şirkette ise en az 5 ortak olması gerekiyor Aylık kazancı ve vergiyi, ortak sayısına böldüğümüzde, kazanç da vergi de küçülüyor.

YARISI 20 ŞİRKETTEN

Daha önce tablo halinde açıkladık. Türkiye’de yaklaşık 600 bin kurumlar vergisi mükellefi var. Bunların sadece 20’si toplam verginin yüzde 50’sini ödüyor.

Aylık ortalama kazancı ve vergiyi, bu şirketler yükseltiyor. 1000 şirket, toplam kurumlar vergisinin yüzde 90’ını, 599 bin şirkette yüzde 10’unu ödüyor!..

Örneğin, İstanbul’daki şirketlerin, yüzde 50’si "sıfır matrah" beyan ediyor. Yani İstanbul’daki 190 bin şirketten 96 bini, Bir YTL’dahi kazanç bildirmiyor. Nasıl, fıkra gibi bir şey değil mi?

DAHA DA DÜŞEBİLİR

Tablodaki vergiler, şirketlerin yüzde 30 oranı üzerinden ödediği kurumlar vergisini ifade ediyor. 2006 yılında, kurumlar vergisi oranı yüzde 20’ye düştüğü için, ciddi bir önlem alınması, gelecek yıl ilan edilecek kurumlar vergisi daha da düşük olabilir.

Gelir üzerinden vergi toplanamayınca, "dolaylı vergiler" artıyor.

Asıl vergiyi de, koca koca şirketler değil, KDV ve ÖTV olarak vatandaş ödüyor!

İlan edilen vergi listesinin ardındaki gerçek, maalesef bu...
X