ANKARA HABERLERİ

Şirketlere bağımsız denetim uyarısı

Hürriyet Haber
06.06.2017 - 17:35Son Güncelleme :

Türk Ticaret Kanunu (TTK) gereği konulan belirli kriterleri yerine getiren ve 2015 ve 2016 yılı hesap dönemlerine ilişkin bağımsız denetimi yaptırmayan şirketlerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uyarıldığını belirten bağımsız denetçi ve mali müşavir Somer Kılıçer, bu durumun şirketler açısından yasal yaptırımlarına dikkat çekti.

Hürriyet Haber

Şirketlerde denetçi seçilmemesinden doğan zararlardan yönetim kurulunun sorumlu olduğunu da vurgulayan Kılıçer şöyle konuştu: “Bağımsız denetimi yaptırmayanlara yasal olarak belli yaptırımlar var. Denetime tabi olduğu hâlde, denetlettirilmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmünde oluyor. Finansal tabloların düzenlenmemiş sayılması, mali tabloların genel kurul tarafından incelenmesi, tartışılması ve ibrası da yapılamaz hükmü bulunuyor. Finansal tabloların düzenlenmemiş sayılmasının sonucunda bağımsız denetim yaptırmayan şirketler, kâr dağıtamazken sermaye artırımı ve sermaye azaltımında da bulunamıyor. Denetçi seçilmemesinden doğacak zararlardan da yönetim kurulu sorumlu. Seçilen denetçinin bağımsız denetime tabi şirketlere ait internet siteleri üzerinden duyurulmaması durumunda TTK’nın 562’nci maddesi gereği şirketin yönetim kurulu üyeleri, 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Yaptırmamaları halinde 30 bin liraya kadar ceza ile de karşılaşabilecekler.

Etiketler: şirket , denetim

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şirketlere bağımsız denetim uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2017 tarihinde saat 17 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şirketlere bağımsız denetim uyarısı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  12 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:23
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:25
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı