Şirketler yılda 9 milyar kazanıyormuş

Hürriyet Haber
26 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 1999 - 00:01

Holdingler ve diğer şirketlerin 1997 yılı gelirleri için 1998'de verdikleri kurumlar vergisi beyannamelerine göre, bu kuruluşlar yılda ortalama sadece 9 milyar 80 milyon lira kazanç elde ediyor. Gelirler Genel Müdürlüğü'nün Bilgi İşlem Merkezi'nde, beyannameleri değerlendirilen 314 bin 357 özel sektör ve kamu kuruluşu, kurumlar vergisi için devlete 2 katrilyon 721 trilyon 516.6 milyar lira gelir beyan etti.

Söz konusu beyanlara göre, holdinglerin ve büyük şirketlerin merkezi durumundaki İstanbul'da 53 bin 673 kurumlar vergisi mükellefi, devlete 1998'de bir önceki yıl için 1 katrilyon 264 trilyon 793.8 milyar gelir elde ettiğini bildirdi.

İSTANBUL'DA 23 MİLYAR

Bu beyanlara göre, İstanbul'daki özel sektör devlerinin yıllık ortalama kazancı 23 milyar 564 milyon lira seviyesinde kaldı. KİT'lerin de yoğunlukta olduğu Ankara'daki 47 bin 729 kurumlar vergisi mükellefinin, devlete beyan ettiği toplam gelir de 513 trilyon 558.5 milyar lira olarak belirlenirken, söz konusu şirketlerin yıllık ortalama kazancı ise 10 milyar 759.8 milyon lira olarak hesaplandı.

Aynı şekilde İzmir'deki 33 bin 581 kurum da devlete 222 trilyon 20 milyar liralık gelir beyanında bulundu. Beyanlarına göre, bu kuruluşların yıllık ortalama kazancı 6 milyar 611.4 milyon lirayı aşmadı.

Kurum beyannamelerine göre, işletmelerin en az gelir elde ettiği il ise Batman oldu. Bu ilde ortalama yıllık kazanç tutarı, 309 milyon 806 bin lira seviyesinde gerçekleşti.

Kurumların beyan ettikleri gelirler üzerinden ödedikleri vergi de, neredeyse işçi-memur düzeyinde kaldı. İstanbul'da kurum başına ortalama vergi 3 milyar 730.7 milyon lira olurken, bu rakam Ankara'da 2 milyar 684.3 milyon lira, İzmir'de 1 milyar 650.8 milyar lira olarak tespit edildi. Denizli'deki kurumlara ortalama 305.5 milyon lira, Gaziantep'deki şirketlere 335.4 milyon lira vergi tahakkuk ederken, Batman'daki kurumların ortalama vergisi de 74.2 milyon lira olarak hesaplandı. Geçen yıl binlerce ücretli ise 400-500 milyon lira gelir vergisi ödedi.

İllere göre kurumların kazanç ve vergileri (1998)

İLLERORTALAMA KAZANÇ

(Bin TL)

ORTALAMA VERGİ

(Bin TL)

Adana4.018.3461.008.656
Adıyaman1.770.407433.623
Afyon1.534.781379.860
Ağrı534.016116.525
Amasya857.790216.621
Ankara10.759.8842.684.372
Antalya2.131.735527.102
Artvin1.812.283570.8
Aydın1.729.272425.961
Balıkesir6.642.4141.653.591
Bilecik8.404.8932.093.774
Bingöl314.62077.162
Bitlis533.81995.412
Bolu1.813.051560.607
Burdur1.600.176412.764
Bursa15.587.3321.651.548
Çanakkale4.083.6231.020.737
Çankırı848.206207.226
Çorum2.026.082509.471
Denizli1.248.880305.593
Diyarbakır661.649165.061
Edirne1.455.634367.385
Elazığ2.129.259537.623
Erzincan991.797248.953
Erzurum2.145.227553.291
Eskişehir12.349.1253.086.772
Gaziantep1.342.997335.422
Giresun1.196.557305.550
Gümüşhane772.442225.916
Hakkari582.969146.707
Hatay1.399.148348.684
Isparta3.709.082927.032
İçel962.063242.229
İstanbul23.564.8063.730.735
İzmir6.611.4781.650.815
Kars1.800.613453.953
Kastamonu1.149.532287.318
Kayseri4.096.7801.028.045
Kırklareli2.244.607552.483
Kırşehir1.524.083384.589
Kocaeli5.876.5541.432.225
Konya1.635.187398.164
Kütahya9.795.8322.435.794
Malatya3.016.025416.457
Manisa5.681.9191.432.225
K.Maraş2.923.941202.256
Mardin1.718.396428.937
Muğla1.755.216437.778
Muş464.776115.615
Nevşehir943.195235.261
Niğde2.183.320545.876
Ordu2.305.293605.627
Rize1.786.912447.516
Sakarya2.652.522667.149
Samsun1.550.005778.492
Siirt887.356223.245
Sinop2.976.321742.972
Sivas1.700.180318.834
Tekirdağ4.095.471858.629
Tokat1.122.747281.070
Trabzon1.798.147463.484
Tunceli1.418.624354.601
Ş.Urfa659.316164.861
Uşak1.540.366388.663
Van1.755.480439.546
Yozgat2.581.343774.552
Zonguldak3.926.296982.440
Aksaray756.305187.766
Bayburt810.716213.118
Karaman1.540.613385.032
Kırıkkale4.022.4321.010.299
Batman309.80674.284
Şırnak1.573.493393.469
Bartın1.348.574335.880
Ardahan475.999119.999
Iğdır651.325162.117
Yalova1.280.752345.372
Karabük3.376.380848.536
Kilis1.389.752347.443
Osmaniye654.666156.198



Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı