Şirketler ölüyor başımız sağolsun

Hürriyet Haber
03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) Başkanı Halit Narin, Bursa'da faaliyet gösteren Bisaş'ın üretimini durdurması üzerine yaptığı açıklamada, ‘‘Sektörümüzde işyeri ölümleri Bisaş ile başladı. Arkası gelecek dememek için yutkunuyorum’’ dedi.

‘‘Tekstil işverenlerinin başı sağolsun’’ diyen Narin, geçtiğimiz cuma Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptıkları görüşmede gerekli uyarıları yaptıklarını hatırlatarak şöyle devam etti:

ÖLÜM İLANI MI VERELİM?

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in geçtiğimiz cuma günü bizi Çankaya Köşkü'nde kabulleri sırasında kendilerine, ‘Tekstil sanayii olarak dayanamayız. Yatırım yapmayı bir kenara bakın, bu halimizle bile can çekişiyoruz. Karşılıkr Kararnamesi’ni Bakanlar Kurulu hálá çıkarmadı. Can çekişiyoruz deyimi biraz hafif doğrusu biz çoktan öldük. Ruhumuza Fatiha okuyacak hayırseverleri bekliyoruz' demiştim. İşte Bisaş öldü. Kapısına kilit vuruldu. 1400 çalışanı ve onların aileleri ile birlikte 5 bine yakın canımız ciğerimiz olan kişiler şu anda işsiz. Üzüntümüz sonsuz. Tekstil işverenlerinin de başı sağolsun.

Tekstil krizinin yanı sıra finans ve kredi çevrelerinin sanayiye destek olmaması ülkemizin ilk iplik fabrikasını kuran ve Türk tekstilinin adını dünyaya duyuran Muammer Ağım'a bu zor kararı aldırmış ve Bisaş'ı kapattırmıştır. Bu olay tekstil camiasında en büyük ve en önemli bir fabrika ölümüdür. Arkası gelir mi derseniz, bir şey dememek için yutkunuyorum.

Bu arada, Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası öncülüğünde tekstilciler sorunlarını kamuyona duyurmak amacıyla geniş katılımlı ortak bir basın toplantısı yapmaya hazırlanıyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı