Şirketler aynı dili konuşuyor

Hülya GÜLER
11 Eylül 2013 - 01:12Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 00:04

İtalyan Başkonsolosu Gianluca Alberini, enerjide dışa bağımlı Türkiye ve İtalya’nın ekonomik benzerlikler gösterdiğini belirterek, “Aynı dili konuşan şirketlerimiz arasında işbirlikleri ve ortaklıklar çok fazla artabilir” dedi.

İTALYAN Başkonsolosu Gianluca Alberini, Türkiye ve İtalya’nın coğrafi ve iklimin yanı sıra ekonomik olarak da benzerlikler gösterdiğine dikkat çekerek, “Bu benzerlikler verimli işbirlikleri geliştirmek için büyük avantajlar sağlayabilir. Her iki ekonomide de aile şirketleri ağırlıkta. Dolayısıyla şirketlerimiz aynı dili konuşuyor. İtalya Türk şirketleri için Avrupa’ya giriş kapısı. Türkiye de İtalyan şirketleri için yeni pazarlara açılan çok önemli bir pazar” dedi. İki ülke arasındaki ticaretin 20 milyar doları aştığını söyleyen Alberini, “Bu rakamın hızla artacağını öngörüyoruz. Çünkü özellikle İtalya’dan Türkiye’ye yönelik büyük bir merak ve ilgi var” diye konuştu.

İKİ EKONOMİNİN BENZERLİĞİ

Türkiye ve İtalya’nın büyük birer enerji ithalatçısı ülke olarak ortaya çıktıklarını kaydeden Alberini, şunları anlattı: “Her iki ekonomide de KOBİ’lerin ağırlığı çok fazla. Tekstil sektörü iki ülke için de çok önemli ve bu alanda çok fazla işbirlikleri var. İki ülke arasında 100 yıldan fazla bir süredir devam eden şirket ilişkileri var. Bana bir sektör söyleyin orada mutlaka İtalyan-Türk ortaklı bir şirket var. Bütün bunlar uzun vadeli işbirlikleri için çok önemli.”

1025 İTALYAN ŞİRKET

Türkiye’de 1025 İtalyan şirketinin olduğunu hatırlatan Alberini, İtalya’daki Türk şirketi sayısının az olduğunu bu rakamın da artacağına ilişkin işaretler bulunduğunu vurguladı. Alberini, krizin İtalyan KOBİ’leri yeni pazarlara yönelttiğini belirterek, “Bu, Türkiye için İtalyan şirketlerle ortaklıklar ve işbirlikleri için büyük fırsatlar barındırıyor. Türk şirketleri İtalya’dan şirket ve marka satın almalarıyla dikkat çekti. İtalya’dan ise Türkiye’ye yatırımlar arttı” dedi.

Yılda 100 bin vize veriyoruz

KÜRESEL krizin dışında kalan Türkiye gibi bir ülkede olmanın kendisi açısından ‘ilginç’ olduğunu söyleyen Gianluca Alberini, “Krizdeki ülkelerin aksine biz çok meşguldük. 3 yıl önce yılda 50 bin vize veriliyordu. Şimdi 100 bin vize veriyoruz. İki ülke arasında günde 20 uçak seferi var. Bu, ilişkileri daha da artıracak” dedi.

Gezi erteleme getirdi

GEZİ Parkı eylemlerine yakın lokasyonu ile dikkat çeken İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yıl boyunca etkinliklere evsahipliği yaptığını söyleyen Gianluca Alberini, “Son dönemdeki olaylar nedeniyle bazı işlerimiz ertelendi ama iptal yok”
diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı