İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Şirketinizde iş sağlığı ve güvenliğini destekliyor musunuz?

  Sertaç Güven - iş güvenliği uzmanı - sguven@dogaisguvenligi.com
  18.04.2016 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Yöneticilerin iş sağlığı ve güvenliği yönetim stratejisi konusunda verdikleri taahhüt, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin en önemli unsurlarından biri olarak görülür.

  Şirketinizde iş sağlığı ve güvenliğini destekliyor musunuzYönetimin taahhüdünün açık bir şekilde ifade edilmekle kalmayıp eyleme dökülmesi gerekir. Üst düzey yöneticilerin iş sağlığı ve güvenliği planlaması, gözden geçirme, iletişim odaklı etkinlikler ile tehlike yönetimi faaliyetlerine katılım dâhil çeşitli iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yürütmeleri gerekir.

  İş sağlığı ve güvenliği alanında dünya standartlarında başarı gösteren şirketlerde, üst yönetimin iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesinde önderlik etmelerinin öne çıktığı görülmektedir. Üst düzey yöneticiler olarak, tesisinizde başarılı bir iş sağlığı ve güvenliği sistemine katkıda bulunmak için:

  - Şirketinizin iş sağlığı ve güvenliği kurul toplantılarına katılın ve aksiyonları takip edin.
  - Sahaya çıktığınızda uygun kişisel koruyucu donanımları giyerek örnek olun.
  - Tesisinizde yürütülmekte olan iş sağlığı ve güvenliği programlarına katılım sağlayın
  - İş kazası meydana gelirse, kaza inceleme çalışmasına katılın, kaza geçiren çalışanınızı ziyaret edin.
  - Şirket web sayfanızda iş sağlığı ve güvenliği bilgileri de olmasını sağlayın.
  - Yöneticileriniz için iş sağlığı ve güvenliği yıllık hedefleri belirleyin ve gerçekleşmeleri takip edin.
  - İş sağlığı ve güvenliği uzmanınızın / danışmanınızın organizasyonda doğru seviyeye raporlamasını sağlayın.
  - İş sağlığı ve güvenliği denetimlerini (iç ve dış denetimler, yönetim sistemi denetimleri, bakanlık denetimleri, yangın, sigorta..vb) gözden geçirin.
  - Şirketinizin iş sağlığı ve güvenliği performansını düzenli olarak takip edin, reaktif indikatörler olduğu kadar proaktif indikatörlere de raporlarda yer verilmesini sağlayın.
  - Çalışanlarınızın iş güvenliği başarılarını, katılımlarını takdir edin, ödül programları düzenleyin.
  - İş sağlığı ve güvenliğini departman toplantılarınızda sabit bir gündem maddesi olarak tutun.
  - Sahada iş sağlığı ve güvenliği denetimleri yaparak, çalışanların güvenli/güvensiz davranışlarına odaklanın, denetimlerde çalışanlarla iş güvenliği konusunda sohbet edin.

  İş sağlığı ve güvenliği kültürünün çalışanlar tarafından yeterli düzeyde algılanmasının ilk basamağı üst yönetim taahhüdüdü ve liderliğidir. Siz işyerlerinizde bu aktiviteleri ne kadar uyguluyorsunuz? Bu ve benzeri aktivilerde liderlik etmek, kurumunuzun iş sağlığı ve güvenliği kültürünü üst seviyelere taşımaz mı?

  Etkin bir İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olmak için
  İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak başarılı olmanız için çalışanların güvenini, saygısını ve işbirliğini kazanmanız gerekmekte. Başarınızı direk etkileyen ve okullarda, eğitimlerde öğretilmeyen bu özellik için tek yöntem tecrübe etmek. Çalışanların güven ve itimadını kazanmak için:

  - Zamanınızın önemli bir kısmını sahada geçirin. Çalışanlara kendi alanlarındaki tehlikeleri, daha önce yaşanmış vakaları sorun. Tesisinizdeki iş sağlığı ve güvenliği gelişimini sağlamak için fikirleri olup olmadığını tartışın.
  - Çalışanları dinleyin, onlara önem verdiğinizi, işle ilgili tavsiye ve tespitlerini ciddiye aldığınızı gösterin. Olumlu tespitlerini destekleyerek, olumsuz bulduklarınızı neden takip etmeyeceğinizi açıklayın.
  - Saha ziyaretleri, denetimler ve toplantılar dışında da çalışanlarla zaman geçirin. Çay-kahve molalarında, öğle yemeklerinde onlarla birlikte olun.
  - Sıra olduğunda (yemek, çay, sahaya giriş-çıkış) çalışanlara öncelik verin, en son çalışan geçene kadar bekleyin.
  - Sahaya çıktığınızda üst düzey bir yönetici gibi değil, sahada görev yapan bir çalışan gibi giyinin. Ceket, kravat, parlak ayakkabılar sizi güzel gösterse de, farklı olduğunuzu vurgulayacaktır.
  - Yönetim ve çalışalar arasında taraf olmayın, köprü olun. Yönetimin aldığı bir karara katılmıyorsanız, bunun için çaba harcayın ve dile getirin.
  - Kaza incelemelerinde operasyonel ve yönetsel sebepler üzerinde yoğunlaşın. Bu prosesi kesinlikle suçlu arama, çalışanda hata arama (dalgınlık, kurallara uymama, ihmalkarlık…vb) çalışması haline getirmeyin.
  - Çalışanlar arasında ayrım yapmayın, hepsine eşit mesafede olun. Cinsiyet , bölgesel, yaş grubu, hemşehri vb odaklı tercihler, bir gruba yakınlaşırken diğerlerinden uzaklaşmanıza, uzak görünmenize sebep olabilir.
  - Çalışanların yaptığı işleri, kullandığı ekipman ve makineleri öğrenin. Hergün kaynak yapılan bir tesiste iş sağlığı ve güvenliği uzmanı iseniz, nasıl kaynak yapıldığını siz de bilmelisiniz!
  - İş güvenliği ve paradan aynı anda bahsetmeyin. Sürekli kaza ve yaralanmaların maliyetinden, aldığınız önlem ve ekipmanların ücretinden, sigorta primleri vs maliyetleri dile getirmek, çalışanlardan çok maliyet odaklı olduğunuz izlenimini verebilir.
  - Her bir çalışanın sağlık ve güvenliğini gerçekten önemseyin. Hedeflerinizden konuşma imkanı bulduğunuz her an, temel amacınızın tüm çalışanları evlerine işe geldikleri gibi sağlıklı göndermek olduğunu yineleyin.

  Bu tavsiyelerin işe yaramasını sağlamanın tek yolu, onlara gerçekten inanarak uygulamak.

  Kazasız günler dilerim.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı