Şirket değil, yönetici terk edilir

Hanife BAŞ / FRANKFURT
02.04.2004 - 21:52 | Son Güncelleme:

‘‘Çoğu insan çalışmak istemiyor. Sadece para istiyor. Bu nedenle nefret ettikleri işlerde de çalışabiliyorlar... Çalışanlar şirketleri terk etmezler, insanları yani yöneticilerini terk ederler...‘‘ İnsan kaynakları değerlendirme şirketi Profiles Internernational şirketinin ortakları Jim Sirbasku ve Bud Haney 'doğru işe doğru insan' seçmemenin sonuçlarını böyle özetliyor. Şirketin Almanya'da yapılan toplantısında bir araya gelen İK uzmanları, 'şirketlerin doğru insanı' bulmasının yollarını konuştular.

Doğru işe, doğru eleman yerleştirilmemesi sonucu şirketlerde meydana gelen personel sirkülasyonu, değerlendirme araçlarıyla ortadan kaldırılıyor. İnsan kaynakları yönetiminde işe alım öncesi uygulanan değerlendirme ve test sistemleri, adayları sadece kişisel olarak değil mental açıdan ve ilgi alanlarına göre değerlendiriyor.

iŞ ORTAKLARI TOPLANTISI

Dünyada insan kaynakları yönetimi değerlendirme araçları konusunda faaliyet gösteren şirketlerden biri Profiles International USA. Profiles Intenational Almanya yıllık iş ortakları toplantısını geçtiğimiz ay sonunda Almanya'da yaptı. Toplantıya şirketin Almanya genlindeki 55 iş ortağının yanı sıra, şirketle işbirliği içinde çalışan Profiles International USA'in iki kurucusu Jim Sirbasku ve Bud Haney katıldı. Sirbasku ve Haney, iş ortaklarına satışlarını nasıl artırabilecekleri yönünde sunumlar yaptılar.

Sirbasku ve Haney, 30 yıldır insan kaynakları alanında değerlendirme ve test sistemleri üzerine çalışıyor. Profiles International, dünyada 70 ülkede faaliyet gösteriyor. Şu ana kadar 50 bin kişiye işe giriş öncesi değerlendirme testleri uygulamışlar. 25 bin şirketle çalışmışlar. Müşterileri arasında dünyadaki büyük firmaların yanında ABD ordusu, İsviçre ordusu da var.

Profiles International USA, Türkiye'de değerlendirme araçları alanında faaliyet gösteren Profil International Türkiye'nin iş ortağı. Profil International Türkiye, 1991'den beri insan kaynakları ve değerlendirme sistemleri alanında faaliyet gösteriyor. Nilgün Aygen ve Ayşe Öztuna isimli iki iş kadını tarafından kurulmuş.

ÇALIŞMAK DEĞİL PARA ÖNEMLİ

Profiles International USA'nin CEO'su Jim Sirbasku, işe giriş öncesi adayların değerlendirilmesinin şirketlerin verimliliklerine katkıda bulunduğunu belirtiyor: ‘‘Çoğu insan çalışmak istemiyor. Sadece para istiyor. Bu nedenle nefret ettikleri işlerde de çalışabiliyorlar. Biz bilimsel seçme ve değerlendirme yöntemleriyle insanların hoşlandıkları türden işlerde çalışmalarını sağlıyoruz. Değerlendirme sistemleri şirketlerin çalışanlarını işe almadan önce onları kontrolden geçirmelerini sağlıyor.‘‘

Sirbasku, dünyada değerlendirme anlamında yapılanların daha çok kişilik üzerinde yoğunlaştığını kaydediyor. İşe alım öncesi değerlendirme sistemlerine her sektörün ihtiyacı olduğunu söylüyor. ABD'de şu anda işe alım yapan sağlık, finans ve bankacılık sektöründe değerlendirmenin daha fazla kullanıldığını belirtiyor.

HER ŞEY BİR BÜTÜN OLMALI

Şirketin başkanı Bud Haney ise, şirketlerde hızlı eleman sirkülasyonunun yanlış işe alım ve yanlış yönetimden kaynaklandığının altını çiziyor: ‘‘Çalışanlar şirketleri terk etmezler, insanları yani yöneticilerini terk ederler. Değerlendirme sistemlerimiz yöneticilerin de verimli olmasını sağlıyor. Doğru insan iş için seçiliyor ama zayıf yöneticilerle çalışıyorlarsa motivasyonlarını yitiriyorlar. Dolayısıyla her şeyin bir bütün olması gerekiyor. Müdürlerin de verimli olmasını sağlıyoruz. Çalışanların gelişmesi kadar yönetiminde gelişmeye ihtiyacı var.‘‘

EKONOMİYE KATKI

İşe alım öncesi yapılan değerlendirmelerin şirketlere yararları, doğru insanı tutmak, yüksek verimlilik, eleman sirkülasyonunun azalması, ekonomik açıdan tasarruf şeklinde sıralanıyor. Haney, ABD'de bir ipotek şirketine verdikleri hizmet sonrasında firmanın yılda 2.5 milyon dolar olan yıllık kaybını ortadan kaldırdıklarını ve kazançlarının artmasını sağladıklarını anlatıyor.

Sirbasku, kriz dönemlerinde insan kaynakları yönetim değerlendirme araçlarının daha da önem kazandığından söz ediyor. Değerlendirme araçları ile iyi performans gösterenlerle, kötü performans gösterenlerin anlaşıldığını dile getiriyor.

İşsiz bankacılara iş buldular

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Profil International Türkiye, Profiles International USA'in iş ortağı. 1991'de Ayşe Öztuna ve Nilgü Aygen tarafından kuruldu. Şirketi kurduklarında 21 yaşında olan ortaklar, 13 yıl içinde firmalarını Türkiye'de insan kaynakları alanındaki önemli firmalardan biri haline getirdiler. 13 yılda yedi binden fazla proje, 300'den fazla müşteri, 50 bine yakın değerlendirme ve araştırma projesi gerçekleştirmişler. Şirket son olarak İŞKUR ve KOSGEB öncülüğünde yürütülen işsiz bankacıların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan 'Siz Değersiniz' adlı programı uyguluyor. Almanya ofisini 1994'te kurmuşlar. Profil International, Türkiye'de değerlendirme, insan kaynakları, beyin avcılığı, işe yerleştirme konularında faaliyet gösteriyor. Şirketin Almanya ve Türkiye'deki geçen yılki cirosu 5.5 milyon dolar olmuş. Almanya'da 55 iş ortakları bulunuyor. Öztuna, Türkiye'de sürekli krizler yaşamalarına karşın şirketi kurup büyüttüklerini söylüyor.


Değerlendirme yapılmazsa...


İşe yeni alınan her üç kişiden ikisi ilk yıl içinde şirketleri hayal kırıklığına uğratıyor.

İşe alınan her üç kişiden ikisi başka bir yerde çalışıyor.

100 çalışandan 95'i işi alabilmek için bulunduğu durumu abartıyor.

İşe alım kararlarının çoğu acele içinde iş görüşmesinin ilk beş dakikasında yapılıyor.

Her yıl üç işyerinden biri istihdam konusunda dava ediliyor.

Her ayrılan eleman binlerce dolara mal oluyor.

Çalışanların yüzde 80'inin sirkülasyonu önlenebilir nedenlerden kaynaklanıyor.

Kaynak: Profiles Int. USA
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı