"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Sirkeci Garı, Sanat Galerisi olacak

<B>DÜN </B>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı <B>Dr. Kadir Topbaş’</B>la konuştuk.

İstanbul’un sanat haritasını, sanata dair projelerini anlattı.

Önce Beyoğlu belediye başkanlığı görevinde bulunduğundan, mimar ve sanat tarihçisi olduğundan, İstanbul’un dokusunu, bu dokunun nasıl güzelleştirileceğini biliyor, projelerini, tasarılarını da bu ilgi ve bilinç içinde gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Projeler içinde benim en çok beğendiğim, Sirkeci Garı’nın bir sanat galerisine dönüştürülmesi.

Gerçekten İstanbul’un en işlek semtlerinden birinde, bir sanat galerisinin açılması, yalnızca oraya sanatseverleri, sanata meraklıları çekmekle kalmaz, ayrıca günün kalabalık nüfus akışında, işyerlerinde çalışanların da orayı ziyaret etmesini sağlar. İş muhitinde sanatı var eder.

Tarihi garların sanatsal amaçlı kullanılması hoş bir proje. Başkan, Gülhane Parkı ile denizi ayıran sahil yolunu da alta almayı düşünüyor, o zaman da Gülhane Parkı ile deniz birleşecek, araçlara kapanacak olan bu güzel parka Sultanahmet’teki kapıdan girenler denize kadar yürüyebilecekler.

Sultanahmet bölgesinin sadece turistik amaçlı kullanılması ihmal edilen bir düşüncenin gündeme gelmesi olarak yorumlanabilir.

Öyle olunca da Adliye Sarayı, Tapu Kadrastro Müdürlüğü de başka binalara taşınacak ve orada turistik yerleşim merkezleri kurulacak.

Bu proje gerçekleşirse; umarım yıllardır yer sıkıntısı çeken Türk ve İslam Eserleri Müzesi de ferahlayacak. Depolardaki eşyayı sergileme olanağına kavuşacaklar.

* * *

TÜNEL’
deki Divan Edebiyatı Müzesi onarılıyor, bakımsızlıktan kurtuluyor.

Bu işin sponsorluğunu da Finansbank üstlenmiş, Başkan Hüsnü Özyeğin ile konuşmuş, Özyeğin hem müzenin onarımını üstlenmiş, hem de Beyoğlu’na bir okul yaptırıyor. Müzenin daha çok ziyaret edilebilir, kullanılabilir bir mekána dönüşmesi, İstanbul’un tarihine düşülmüş iyi bir not.

Bir şehirde faaliyet gösteren kurumların, bankaların şehrin güzelleşmesi için sponsorluk yapmalarını öneriyorum, yapanları, şehirlilik, estetik bilinç taşıdıklarından ötürü de kutluyorum.

İstanbul’da bazı binalar var ki, bunlara da bir işlev yüklenmesi gerekli.

Bunlardan biri Feshane, Kültür ve Turizm Bakanlığı orada bir Şehir Müzesi kuruyor. İstanbul dışındaki birçok kentte, kent müzeleri açılırken, İstanbul’un müzesinin olmayışı, büyük bir eksiklik .

Sütlüce’deki binanın da akıbeti meçhul. Oysa o binayı da, ya belediye ya da bakanlık almalı, çalışır, gezilir hale getirilmeli.

Kadir Topbaş’ın kentteki binalar konusunda ille de belediyenin olsun, ille de belediye işletsin diye bir iddiası yok. Yeter ki iyi çalışsın, onarılsın.

Belediyede çeşitli birimlerin çıkardığı dergilerin de yayınına son vermiş.

Yeni çalışmalar yaptırıyor, İstanbulla ilgili yazıların yer aldığı, belediyenin yaptıklarının duyurulduğu, onun dışında okunurluk kazanmış bir dergi yayınlayacak.

Başkan; THY’nin Skylife’ını örnek gösterdi.

Spora ve sanata yatırımda bir kısıtlamaya gitmeyeceğini açıkladı.

* * *

İSTANBUL’UN
çehresini güzelleştirme doğrultusunda bütün girişimleri İstanbul’da yaşayan bir İstanbullu olarak bütün gücümle destekleyeceğim.
X