Ege Haberleri

EGE

  Şirinyer'e AVM yok

  İZMİR (DHA)
  12 Eylül 2012 - 15:09Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 15:09

  Şirinyer Parkı'na yönelik hazırlanan yeni projeye karşı meslek odaları ve siyasi partilerden gelen tepki üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada Şirinyer Park’ına AVM yapılmayacağı dile getirildi.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından Şirinyer Parkı'nda uygulanacak olan ancak Şirinyer'de halkın kullanımında kalan son yeşil alanın ticari merkez haline getirileceği iddiasıyla bazı meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin tepki gösterdiği kapalı pazaryeri ve rekreasyon alanı projesine ilişkin açıklama geldi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada mülkiyeti büyükşehir ve Buca belediyelerinde olan yaklaşık 65 bin metrekarelik alanın yeni bir cazibe merkezi haline getirileceği ifade edildi. Buca Şirinyer Parkı'nın yeniden projelendirilmesi, yapımı ve yönetilmesine ilişkin protokolün İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi arasında 14 Eylül 2012 Cuma günü imzalanacağı belirtilen açıklamada, “İmzalanacak işbirliği protokolünün ardından Buca'ya kazandırılacak yeni çekim merkezi için proje çalışmalarına başlanacak. Buca'nın simge mekanlarından biri olan Şirinyer Parkı'nda uygulanacak yeni düzenleme ile bölgede rekreasyon alanı, yeşil alan düzenlemeleri, içinde satış birimleri bulunan açık alanlı çarşı, cep sineması, belediye hizmet alanı ve kapalı pazaryeri yapılacak. Aynı alan içinde yeraltı otoparkı yapılarak vatandaşların kullanımına sunulacak ve Aliağa Menderes İZBAN banliyö hattını kullanan vatandaşların da özel araçlarını park edebilmesi sağlanacak; ayrıca yeni bir aktarma istasyonu inşa edilecek. Mevcuttaki yeşil alanların kullanımlarının artması hedeflenen projedeki düzenleme buna göre gerçekleştirilecek. Yeşil çatıyla yenilenebilir enerji kullanımına da olanak sağlanacak. Projede, iddia edildiği gibi AVM bulunmuyor” denildi.

  İTİRAZLAR GELDİ
  Buca'nın simgesel alanı olan Şirinyer Parkı ve arkasındaki alanın mülkiyetinin yüzde 65'i İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, yüzde 35'i Buca Belediyesi'ne ait bulunuyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, hazırlanan yeni projenin alanı halkın ortak kullanım alanı olmaktan çıkartıp alış veriş merkezi haline getireceği, bölgenin yapılaşması nedeniyle bu yükü kaldıramayacağını ileri sürmüş, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/5000'lik planın askı süresi bitmeden protokol imzalanmasını eleştirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı