İZMİR HABERLERİ

Şirince'nin koruma planına revizyon bilgilendirmesi

DHA
08 Nisan 2016 - 18:40Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 18:41

Şirince'nin koruma planına revizyon bilgilendirmesi

DHA

İZMİR Selçuk ilçesinde Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Selçuk Belediyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü Şehir Plancısı Onur Akansel ve Peyzaj Mimarı İmdat Sağır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Şehir Plancıları Deniz Coşkun Satırcı, Dilek Alişan, Harita Kadastro Mühendisleri Odası ve Buca Belediyesi'nden Harita Mühendisi Deniz Gülerman, İzmir Mimarlar Odası'ndan Uğur Yıldırım, Selçuk Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu'nda (KUDEB) görev yapan belediye personelleri ile Şirince'deki esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Şirince için 2007 yılında koruma amaçlı İmar Planı'nda yapılan yenilemelerle ilgili olarak bilgi vermek ve bu konuda Şirince halkının görüşünü almak üzere düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı yaptı. Bakıcı konuşmasında, "2863 sayılı kanunun 17. maddesinin atıfta bulunduğu yönetmeliğe istinaden koruma amaçlı imar planlarının gerçekleştirileceği yerlerde o yörenin insanlarıyla istişare yapıp bilgilendirilme yapıldıktan sonra gerçekleştirilmesi esas alınır, şeklinde bir düzenleme vardır. Bu toplantıyı da bu hükmü dikkate alarak gerçekleştiriyoruz" dedi. Başkan Bakıcı ilçede açılan kısa adı KUDEB olan Koruma Uygulama Denetleme Bürosu sayesinde Şirince'de yapılan küçük ölçekli tadilatlar için bundan sonra vatandaşların İzmir'deki Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna gitmelerine gerek kalmayacağını belirtip, "Bu da Şirince'ye bir nefes aldıracaktır" dedi.

PLAN HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Daha sonra Şehir Plancısı Orhan Berker, Şirince Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ile ilgili sunum yaptı. Berker, sunumunda koruma amaçlı imar planının amacını, planın hazırlanma sürecini, planın revize nedenlerini, 2007 yılında onaylanan plan ile revize edilmiş plan arasındaki farkları anlattı.

Şirince Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ile ilgili Berker, şu bilgileri verdi:

"Şirince için hazırlanan koruma amaçlı imar planının müdahilleri arasında işveren olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, SİT alanı olduğu için Koruma Kurulu, planın onama mercii olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve uygulama mercii olarak Selçuk Belediyesi bulunuyor. Plan, Şirince'nin mevcut yerleşim alanı olan 210 dönümlük alanı kapıyor. Bugün nüfusu 572 olan Şirince'nin projeksiyon nüfusa göre 2035 yılında 900 kişilik bir nüfusa ulaşacak. Koruma amaçlı imar planı revizyonu da bu rakama göre yapılacak. Şirince'de turizm sektörünün payı giderek artıyor. Yaptığımız çalışmalarla 2002 yılından bu yana köyün pansiyon sayısı yaklaşık yüzde 500 artmış. 2002 yılında 194 olan iş yeri sayısı bu yıl 256'ya çıktı. Bu rakamlar planın revizyonu açısından da önemlidir" dedi.

Toplantıda Şirince'de işyeri ve evi olan vatandaşlar da karşılaştıkları sorunları dile getirip, yeni oluşturulacak planda bu taleplerinin de yer alması gerektiği konusunda düşüncelerini aktardı.

Ayşe Havva GEYİK / SELÇUK (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Şirince'nin koruma planına revizyon bilgilendirmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 18 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şirince'nin koruma planına revizyon bilgilendirmesi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı