Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Şirince 'kıyamet bereketi' yaşıyor

  28 Ekim 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2012 - 22:16

  Her yıl Noel döneminde tek bir yabancı turistin bile görülmediği İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde bu yıl Maya takvimine göre “21 Aralık'ta kıyamet kopacağı, kıyametten İzmir'in Şirince köyünün etkilenmeyeceğine” inanan bir grubun ilgisi nedeniyle bu dönemdeki rezervasyonlar doldu.

  Guetemala'da bu yılki kazılarda hem daha eski hem de 21 Aralık 2012 tarihinin daha ilerisini gösteren bir Maya takvimi bulunsa da belli çevrelerin, “Efsanevi Marduk gezegeninin 21 Aralık'ta dünyaya çarparak kıyametin kopacağı” yönündeki inanışı sürüyor.

  Dünyada kendilerini “Mavi Enerji Grubu” olarak nitelendiren bir grup, 21 Aralık 2012'de sonlanan Maya takvimine dayanan inanışları çerçevesinde, kıyametten yeryüzünde sadece Şirince ile Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceğini düşünüyor.

  ŞİRİNCE FOTOĞRAFLARI

  Bu düşünce, bozulmamış mimari yapısıyla önemli bir turizm merkezi konumunda olmasına karşın, her yıl 15 Aralık'tan yıl sonuna kadar süren Noel döneminde yabancı turistten mahrum kalan Şirince köyünü cazibe merkezi haline getirdi.

  Dünyadaki hayatın 21 Aralık'ta son bulacağına ve bu kıyametten sadece Şirince ile Bugarach köylerindeki insanların Hz. İsa tarafından kurtarılacağına inanan “Mavi Enerji Grubu”na mensup kişiler, Şirince köyündeki konaklama tesislerini yaptırdıkları rezervasyonlarla aralık ayı için şimdiden doldurdu.

  “Önceki yılların tersine bir tablo var”

  Şirince'deki Mistik Konakları sahibi turizmci Engin Vatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu inanç nedeniyle yabancı turist açısından her sene boş geçen 15-31 Aralık döneminde farklılık yaşandığını ifade ederek, “2012 yıl sonu için yoğunluk daha sene başından başladı. Aralık ayının 15'inden yıl sonuna kadar olan dönemde normalde Noel nedeniyle hiç yabancı müşterimiz olmazdı, ama bu yıl tam tersi oldu. Dünyanın her yerinden daha çok yabancıların akın ettiği bir dönem oldu” diye konuştu.

  Köydeki konaklama tesislerinden Şirince Erdem Konakları'nın işletme müdürü Mustafa Yıldırdı da 21 Aralık dönemine yönelik yoğunluğun söz konusu olduğunu belirterek, “Bu yıl Maya takvimindeki hadiseden dolayı bir rezervasyon patlaması var. Odalarımızın çoğu satılmış durumda” dedi.

  Şirince Kırkınca Konakları'nın sahibi turizmci İlkan Gülgün de ilk defa yıl sonu yoğunluğu yaşadıklarını dile getirdi. “Dünyada, Şirince'nin enerjisinin çok yüksek olduğuna, burada 'mavi akım' dedikleri bir enerjinin var olduğuna inanan insanlar var” diyen Gülgün, “Şirince'ye bir gemi gelecekmiş, insanları alıp bir yere götürecekmiş. Böyle bir inanış var, yoğunluğu buna bağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Hareketlilikten köylüler de mutlu

  Her biri turizmden gelir elde eden Şirinceli köylüler de aralık ayı sonu için bu yıl ilk kez yaşanan hareketlilikten mutluluk duyuyor.
  Şirince sakinlerinden İbrahim Kataç, “Keşke bu söylentiler hep olsa. Bu söylentilerle buraya daha çok insan, daha çok müşteri gelmiş olacak. Böylelikle köyde ticari hareketlilik oluşacak” dedi.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 80 Yorum }
  • Devrim Dölen 28.10.2012 13:50:47
   Bu inanç bana pek inandırıcı gelmediyse de; insanlar "inandığı" şeyde özgürdürler ve başkalarına zararı olmadıkça kimsenin onları yargılamaya hakkı yoktur; eminim onları burada yargılayan bir çok kişi, başka insanlara daha anlamsız ve daha saçma görünen şeylere de inanıyordur :)
  • Selim özkan 28.10.2012 00:23:11
   Bu koye yatirim yapan kazanirBaksaniza ne kadar yurt disindan talep var
  • fatma gülden gülçiçek 27.10.2012 23:55:59
   Mayalar Şirinceyi nerden biliyormuş ? bu saçma sapan inanç neyse ki turizme yaramış..
  • gökhan önder 27.10.2012 23:18:44
   yazıııkk, kıyamam ben bunlara ya!! çok üzülecekler :))
  • bulent karaoglu 27.10.2012 22:43:16
   AKIL FİKİR HERKESE,,AMA İYİDE OLMUŞ..!!
  • Trapper Yavuzhan 27.10.2012 22:41:22
   Mayalar kendi sonlarını görememişmi..Neymiş astronomide çok iyilermiş.Eee..Nerdeler şimdi..Kaf dağının ardında..
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevda yeni bölümkara sevda 48. bölümmevlid kandilimevlid kandili nedirmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günmevlid kandili ibadetleri