Ege Haberleri

  Şirince’de yıkım ertelendi

  Turan GÜLTEKİN - Veysel EROL, (DHA)
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Selçuk’a bağlı Şirince Köyü’nde, 22’si yazar Sevan Nişanyan’a ait kaçak binaların yıkımı Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla İçişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle ertelendi.

  YIKIM kararlarıyla gündeme gelen İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı turistik köy Şirince’de önceki gün akşam saatlerinde verilen erteleme kararının ardından dün sabah saatlerinde Selçuk Kaymakamlığı’nda Kaymakam Aziz İnci başkanlığında İzmir İl Özel İdaresi yetkilileri, Köy Muhtarı Levent Apak ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı toplantı yapıldı.
  Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantının ardından Kaymakam İnci ve Muhtar Apak açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak, edinilen bilgiye göre; önceki gün akşam saatlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen ve yıkımın ertelenmesine neden olan yazının içeriği incelendi. Yazıda, halen Danıştay’da temyiz aşamasında bulunan Şirince’nin koruma amaçlı imar planına karşı açılmış davanın sonucunun beklenmesi, bu sürede de yıkımına karar verilen mevcut binaların yeni hazırlanacak koruma amaçlı imar planına uygun hale getirilmesi için çalışma yapılması, köylülerin mağduriyetinin önlenmesi gibi konulara yer verildiği öğrenildi.
  Kalıcı çözüm şart
  Yurdun çeşitli yerlerinden kendi imkanlarıyla Sevan Nişanyan ve Ali Nesin’in yardım çağrılarını dikkate alarak Şirince’ye pek çok gönüllü gelirken, Ankara’nın devreye girmesiyle ertelenen yıkım Şirince’de “umut verici, sevindirici” olarak karşılandı. Evleri tamamen yıkılacak olan köylüler Mustafa Uygur ve Sezgin Songun, “Bize, ‘Evlerinizi kendiniz yıkın, böylece yıkım parası ödemeyin’ dediler. İyi ki yıkmamışız, yoksa kış gününde sokakta kalacaktık. Yıkım da ertelendi, mutluyuz, ama kalıcı çözümün mutlaka bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  Aptallığın farkına vardılar

  Bürokrasiyi “bombaya” benzeten Matematik Köyü’nün kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin, “Biri bu bombanın pimini çekip bırakmıştı. Yazım sayesinde felaketin, aptallığın farkına vardılar ve durdurdular. Muhalefeti, iktidarı bu sorunun çözümü için birbirine girdi, 12 saat boyunca Ankara’nın gündemi Şirince oldu. Bakanlar, CHP milletvekilleri devreye girdi. CHP genel başkan yardımcılarından biri beni aradı, çözüm arandı. Yıkım hem bizim hem de devlet için felaket olacaktı” dedi.

  Çözüm için yeni bir yaklaşım gerekiyor

  Yıkım kararı üzerine her kesime yardım çağrısında bulunan Sevan Nişanyan ise şunları kaydetti: “Duyduğumuza göre yıkım 15 gün ertelenmiş. Bu sürede biraz daha anlayışlı, uyumlu olmamı istediler. Bürokratik çözüm bulunmasına yardımcı olmamı talep ettiler. 12 yıldır bu kabusla içiçeyiz. Çalmadığımız kapı, aşındırmadığımız merdiven kalmadı. Karanlık ve çirkin bir duvarla karşı karşıyayız. Nasıl aşacağız hiçbir fikrim yok. 20 yılda bir planı hazırlayamadılar. Ortaya çıkan ise zaten bir kepazelikti. Köyü koruma değil, adeta yıkım planı. Ucube bir plandı. Sorunun çözümü için yeni bir anlayış gerekiyor. Karşımızdakiler bize adam gibi davranırlarsa saygı duyarız ama bizi hiçe sayar, ‘Yasalara karşı koymuşsun ezerim seni’ derlerse biz de ‘Gel de ez bakalım’ deriz.”

  Kıraç: Bakanlıktan çalışma yazısı geldi

  Vali Cahit Kıraç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan koruma amaçlı imar planlarına yönelik yeni çalışma yapılmasıyla ilgili yazı geldiğini söyledi, şöyle dedi: “Yazının ardından çalışma başlattık. Yıkımı erteleme kararı aldık. Bakanlığın yazısı çerçevesinde, yeni bir koruma amaçlı imar planlarıyla ilgili çalışmayla bunun nasıl ilişkisi var onu değerlendireceğiz. Çalışmayı yapacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı. İl Özel İdaresi de işin içinde tabii. Teknik çalışmayla bu yıkım arasında nasıl bir bağ var ona bakacağız.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı