Şirin:TMSF'yi adam gibi çalışmaya davet ediyorum

Hürriyet Haber
31.10.2005 - 14:40 | Son Güncelleme:

ANAP İstanbul Milletvekili Emin Şirin, ”TMSF'yi, benden şikayet edeceklerine kamuyu yanıltmamaya ve elerindeki müthiş imkanlarla, hukuku çiğnemeden, siyasete alet olmadan adam gibi çalışmaya davet ediyorum” dedi.

Şirin yaptığı yazılı açıklamada, kendisinin 19 Eylül 2005 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yanıtlanması talebiyle New York'da Motorola avukatları ile TMSF avukatlarının peşin para ödeme pazarlıkları yapıp yapmadığı ve Motorola'ya ödenmek üzere Bayındırbank'tan 500 milyon dolarlık kredi çıkartılıp çıkartılmadığına ilişkin sorular yönelttiğini kaydetti.

Şirin, bu sorulara TMSF Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç imzası ile verilen yanıtta “Her halükarda borcun kredi ile ödenmesi yönünde bir çalışma söz konusu değildir” şeklinde resmi bir yazı ile cevap verildiğini bildirdi. Oysa daha sonra Bayındırbank'tan doğru dürüst teminatlandırılmadan Telsim'e 500 milyon dolar kredi çıkartılarak, Motorola'ya 500 milyon dolar peşin ödeme yapıldığının ortaya çıktığını kaydeden Şirin, bu konudaki açıklamayı da TMSF Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç'un yaptığını bildirdi.

Şirin, şöyle dedi: “Bu tenakuza, yalan beyan mı, 500 milyon dolarcık insani basit bir yanlışlık mı demek lazım takdiri kamuoyuna bırakıyorum. TMSF'yi, benden şikayet edeceklerine, kamuyu yanıltmamaya ve ellerindeki müthiş imkanlarla, hukuku çiğnemeden, siyasete alet olmadan adam gibi çalışmaya davet ediyorum. İnşallah Telsim'i bugünkü piyasa değeri olan 6 milyar doların üzerinde bir fiyatla satarlar da Bayındırbank'tan verdikleri 500 milyon dolarlık kredi daha büyük bir skandala dönüşmez.”
(AA)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı