Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sırbistan'la Bosna arasında vatandaşlık anlaşması

  A.A.
  21 Mayıs 2010 - 14:10Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 14:10

  Bosna-Hersek ile Sırbistan arasında 2003 yılında imzalanan “çifte vatandaşlık” anlaşması kapsamında 3 bin 800 Sırbistan vatandaşının, Bosna-Hersek vatandaşlığı için başvurduğu bildirildi.

  Sırbistan'ın Dış Ülkelerde Yaşayan Sırplar Komisyonu Başkanı Yasenko Veselinoviç, Bosna-Hersek içindeki Sırp Cumhuriyeti'nin Yerel Yönetim Bakanı Zoran Lipovac'i ziyaret etti. Lipovac, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında imzalanan “çifte vatandaşlık” anlaşmasının ardından 3 bin 800 Sırbistan vatandaşının Bosna-Hersek vatandaşlığına geçtiğini söyledi. Lipovac, Bosna-Hersek vatandaşı olmak isteyen Sırbistan vatandaşlarını “çifte anlaşmadan” yararlanmaya davet etti.

  Yasenko Vaselinoviç'in, Bosna-Hersek Federasyonu yetkilileriyle de görüşme yapacağı ve o bölgedeki Sırpların durumuyla ilgili bilgi alacağı belirtildi.

  BOŞNAKLARIN VATANDAŞLIĞI TEHLİKEDE

  Bu arada, savaş sırasında Bosna-Hersek'i terk etmek zorunda kalan, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ve Kanada'ya giden çok sayıda Boşnak ise vatandaşlığını kaybetme tehlikesi yaşıyor. Bosna-Hersek devletinin, Sırbistan ve İsveç dışında “çifte vatandaşlık” anlaşması imzalamadığı için diğer ülkelerin vatandaşlığına giren Boşnaklar, kendi ülkelerinin vatandaşlığından ayrılmak zorunda kalıyor.

  Bosna-Hersekli çeşitli sivil toplum örgütleri, şu anda Bosna-Hersek dışında 1 milyonun üzerinde Boşnak yaşadığını belirtiyor. Sivil toplum örgütleri, devletin bu konuda acil bir çalışma yapması gerektiği, aksi takdirde yurt dışında yaşayan çok sayıda Boşnağın, ülke vatandaşlığını kaybedeceğini ifade ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı