Dünya Haberleri

  Sırbistan'ı 'özre' Türkiye ikna etti

  BELGRAD, (DHA)
  26.05.2010 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Sırbistan, Srebrenica katliamından dolayı özür dilemeye Türkiye'nin ikna ettiği belirtildi.

  Askeri konulardaki istihbaratlarıyla ve dünyanın her yerinde silahlı kuvvetler hakkındaki yetkin bilgileriyle tanınan strategypage.com sitesi, Sırbistan yönetimini yaklaşık 8 bin Bosnalı Müslüman’ın öldürüldüğü Srebrenica katliamı konusunda özür dilemeye ikna eden tarafın Türkiye olduğunu yazdı.

  Strategypage.com, “Balkanlı diplomatlar”ın Sırbistan’dan gelen özür açıklamasını “Türkiye’nin başarısı” olarak değerlendirdiğini bildirdi.

  Balkanlı diplomatlara göre, komşularla sıfır sorun politikası çerçevesinde Sırbistan’la da ilişkilerini geliştirmek isteyen Türkiye, Bosna savaşından beri uluslararası arenada yalnız kalan Sırbistan’ı geçen Mart ayında özür dilemeye ikna etti.

  Strategypage.com, Türkiye’nin Ortadoğu’dakine benzer bir arabuluculuk girişimini Balkanlar’da Bosna ile Sırbistan arasında da sessiz sedasız yürüttüğünü belirterek, “Nitekim Balkanlı diplomatlar da, 1995’teki Srebrenica katliamı için Sırbistan’dan gelen özür açıklamasını Türkiye’nin başarısı olarak değerlendiriyor” diye yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı