GeriSpor Sırbistan'dan 6 madalyayla döndüler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırbistan'dan 6 madalyayla döndüler

Sırbistan'dan 6 madalyayla döndüler
refid:20104997 ilişkili resim dosyası

Türkiye, 59. Avrupa Güreş Şampiyonası'nı 2 altın, 4 bronz madalya ile tamamladı.

Serbest stilde takım halinde 4'üncü olan Türkiye, grekoromende 8'inci, bayanlarda ise 11'inci sırada yer aldı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 6 Mart Salı günü başlayan ve bugün sona eren şampiyonada, Türkiye'ye altın madalyaları serbest stil 120 kiloda Taha Akgül, grekoromen stilde 120 kiloda Rıza Kayaalp kazandırdı.
Bronz madalyalar, serbest stil 55 kiloda Ahmet Peker, 96 kiloda Serhat Balcı, grekoromen stil 55 kiloda Ferhat Üçüncü ve bayanlar 63 kiloda Elif Jale Yeşilırmak'tan geldi.

Türk Milli Takımı, serbest stilde takım halinde 44 puanla dördüncü olurken Rusya 60 puanla birinci, Gürcistan 52 puanla ikinci, Bulgaristan ise 49 puanla üçüncü sırada yer aldı. Bayanlarda Ukrayna 67 puanla birinci, Rusya 53 puanla ikinci, İsveç 31 puanla üçüncü oldu. Türkiye ise bayanlarda kendisine 11. sırada yer buldu.

Şampiyonanın son gününde grekoromen stil 66 kiloda mindere çıkan Refik Ayvazoğlu, 74 kiloda Şeref Tüfenk ve 84 kiloda Ahmet Yıldırım madalya alamadı. Türkiye, grekoromen stilde takım halinde 23 puan alarak 8. oldu. Bu kategoride Rusya 45 puanla birinci, Ukrayna 36 puanla ikinci, Azerbeycan 34 puanla üçüncü sırayı elde etti.

Grekoromende 66 kiloda Alman Frank Stabler birinci, Romen Georgian Carpen ikinci olurken, İsveç Matihas Ove Gunther ve Rus İslam Beka Albiev üçüncülüğü paylaştı. 74 kiloda Rus Roman Vlaslov altın, Gürcü Manuchar Tskhadaia gümüş madalyayı elde etti. Leton Alexsandr Kazakevic ve Ermeni Arsen Julfalakyan bronz madalya aldılar. 84 kiloda Bulgar Marinov birinci olurken, Polonya'dan Damian Janikowski ikinciliği elde etti. Bu kiloda 3. sırayı Ukraynalı Zhan Beleniuk ve Macar Viktor Lorincz paylaştı.

43 ülkeden yaklaşık 450 sporcunun katıldığı şampiyonada Türk hakemler Ender Büyükerşen, İbrahim Cicioğlu ve Satılmış Baykuş da görev yaptı.

Bu arada, bir dönem Türk Milli Takımı'nda da görev alan Salih Bora, Şaban Donat ve Muttalip Yerlikaya'nın çalıştırdığı Azerbeycan Milli Takımı, takım sıralamasında 3. oldu.

Müsabakalar sonunda 43 ülkenin bayraklarının taşındığı geçit töreni yapıldı. Minik öğrencilerin halk oyunları gösterisinin ardından yerel sanatçılar konser verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle