Gündem Haberleri

  Sırbistan Mladiç'i saklayanların peşinde

  Hürriyet Planet
  30.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Srebreniça katliamının sorumlusu eski Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç'in 16 yıl boyunca saklanmasını sağlayanları ortaya çıkarmak için soruşturma başlattıklarını açıkladı.

  Soruşturma sonunda Mladiç'i koruduğu ortaya çıkartılan herkes hakkında dava açılacağını söyleyen Tadiç, Mladiç'in ailesinin ve avukatının itirazlarına karşın yargılanmak üzere Lahey'e gönderileceğini ifade etti.

   

  8 bine yakın Bosnalı Müslüman erkek ve çocuğun öldürüldüğü 1995'deki Srebreniça katliamı, Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en kanlı saldırı olarak görülüyor.

   

  Belgrad'daki mahkeme, 16 yıl saklandıktan sonra Perşembe günü Sırbistan'da yakalanan Mladiç'in sağlık durumunun, Lahey'deki BM Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine engel teşkil etmediğine karar vermişti.

   

  Ailesi ve avukatı ise, Mladiç’in sağlık durumunu gerekçe göstererek Lahey'e gönderilmesini engellemeye çalışıyor.

   

  'BABAM SUÇSUZ'

  Mladiç'in oğlu Darko Mladiç, babasının Temmuz 1995'te Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde yaşananlarla ilgisi olmadığını öne sürdü.

  Darko Mladiç, annesi Bosilyka Mladiç ve avukatıyla birlikte Belgrad Yüksek Mahkemesinin savaş suçları bölümünde tutulan babasını ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

  AA muhabirinin “Babanızın Srebrenitsa kurbanlarının yakınları için bir mesajı var mı?” şeklindeki sorusu üzerine Darko Mladiç, babasıyla bugün Srebrenitsa hakkında konuşmadıklarını söyledi.

  “Fakat genel anlamda orada ne yapılmışsa babamla pek alakası yoktur” diyen Darko Mladiç, babasının Srebrenitsa'da çok sayıda kadın, çocuk ve askeri kurtardığını ve onların tahliyesini sağladığını ileri sürdü. 

  MECLİS BAŞKANI ZİYARET ETTİ

   

  Aynı zamanda doktor olan Sırbistan Meclis Başkanı Slavica Cukiç-Deyanoviç, Belgrad Mahkemesi’nin tutukevinde bulunan savaş suçlusu Ratko Mladiç'i bugün ziyaret etti.

         

  Yaklaşık iki saat süren ziyaretin ardından, Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug'a açıklama yapan Cukiç-Deyanoviç, “Bu sadece hekim-hasta ilişkisidir. Mladiç'in yanında sadece bir doktor olarak bulundum” dedi.

         

  Mladiç, sağlık kontrolünün Deyanoviç tarafından yeniden yapılmasını talep etmişti.

  Öte yandan, Belgrad Yüksek Mahkemesi'nin Savaş Suçları Bölümü, yaptığı yazılı açıklamada, Mladiç'in kendilerinden 23 yaşında intihar eden kızı Ana'nın mezarını ziyaret etme yönündeki talebinde bir mahzur görmediğini bildirdi.

  Mahkeme, ziyaretle ilgili olarak güvenlik durumunun incelenmesinin ardından karar verileceğini belirtti. 

  YANDAŞLARINDAN GÖSTERİ

   

  Sırbistan'da eski Sırp generalin yakalanmasının ardından aşırı milliyetçi grupların gösteri hazırlığına karşı ülkede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı.

   

  Mladiç ise, avukatı aracılığıyla destekçilerine gösteri düzenlememe çağrısı yaptı.

   

  Başkent Belgrad'da kitlesel bir gösteri düzenlemeyi planlayan Sırbistan Radikal Partisi ise, gösterinin barışçıl olacağını savundu.

   

  Mladiç'in doğduğu Kalinovik'te Bosnalı Sırpların düzenlediği gösteriye ise, eski generali destekleyen yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

   

   MLADİÇ'İN DOĞUM YERİNDE GÖSTERİ / FOTO GALERİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı