Sırbistan’la vize kalktı

Ömür KIRBAŞLI
23.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.02.2011 - 10:16

Türkiye ve Sırbistan arasında vizelerin 1.5 ay önce kalktığına işaret eden Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Coşkun, “Vizelerin kalkması çok önemli fırsatlar sağladı. Karşılıklı ticaret yüzde 10 arttı. Şu anda 500 milyon dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Bu rakamı kısa sürede 1.5-2 milyar dolara çıkarmayı hedefledik” dedi.

Pazarı çeşitlendiriyoruz

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yeni pazarları değerlendiren Coşkun, şöyle konuştu: “TUSKON, Afrika gibi Balkanlara da önem veriyor. Türkiye’den ilk defa 46 kişilik bir işadamı grubu Sırbistan’da ikili görüşmeler yaptı. Bu organizasyon Türk ve Sırp işadamları arasında ticaret köprüsü kuracak.”

Büyük teşvikler var

Coşkun, Sırbistan’da yabancı yatırımcılar için teşvik programlarının uygulandığını belirterek, “200 milyon Euro doğrudan yatırım yaparak 1000’den fazla kişiye istihdam sağlayan yatırımların yüzde 25’ini devlet karşılıyor. Yarım milyon Euro yatırım yaparak 50’den fazla istihdam oluşturanlara ise bir kereye mahsus çalışan başına 4-10 bin Euro arası teşvik veriliyor. Kurumlar vergisini yüzde 10 olarak uygulayan Sırbistan, yabancı yatırıcıya 5 yıl vergi muafiyeti imkânı da sağlıyor” diye konuştu.

Türk işadamlarını yatırıma bekliyoruz

BELGRAD Ticaret Odası Başkanı Ivana Zeljkovic, “Aramızdaki anlaşmalar iki ülke için de büyük fırsatlar barındırıyor. Türk şirketlerini özellikle mobilya, inşaat, gıda, tekstil ve telekomünikasyon alanlarında yatırıma davet ediyoruz” dedi. TUSKON’un Sırbistan’daki iş ortağı Sırbistan Uluslararası Ticaret Derneği’nin Başkanı Ömer Şimşek de, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çevredeki 7 ülkenin başkentine 45 dakika uzaklıkta olan bu ülkeyle ticaret hacmi beklenenin çok altında gerçekleşiyor. Sırbistan Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerle ticaret anlaşmasına sahip.”

200 milyar dolar ihracat

Afrika’da yaptığı çalışmalarla 4 yılda bu kıtaya yapılan ihracatın 3 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkmasına katkıda bulunduklarını dile getiren Coşkun, “Her ay 3-4 ülkede iş forumları düzenliyoruz. Üyelerimiz 2023 yılında 200 milyar dolarlık ihracata ulaşır” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı